Kopalnia Gabriela w Karwinie

Kopalnia Gabriela DůlWidoczne na zdjęciu wieże szybowe i budynki maszynowni z lat 1908-11, to niewielki fragment byłej kopalni.

 

Budowę kopalni rozpoczęto w 1854 roku. Kopalnia w 75% była własnością hrabiego Zierotin. Zakład został nazwany imieniem hrabiny Gabrieli Zierotin. W 1859 roku wybuchł pożar, który zniszczył drewniany osprzęt w kopalni.
Ze względu na brak środków do remontu, kopalnia została opuszczona w 1862 roku. Wydobycie wznowiono w 1865 roku, gdy właścicielem kopalni został arcyksiążę Albrecht. W 1872 została zbudowana bocznica kolejowa łącząca kopalnie z Koleją Koszycko-Bogumińską. Po całkowitej modernizacji zakładu, w 1899 roku zastosowano pierwszą maszynę elektryczną jaką był wentylator Ratea. W 1906 roku kopalnia została sprzedana Przedsiębiorstwu Górniczo-Hutniczemu. Przeprowadzono wiele inwestycji modernizacyjnych zarówno na powierzchni kopalni, jak i pod ziemią, zostały zmodyfikowane wieże wyciągowe, które osiągnęły wysokość 35 metrów. W 1924 roku eksplozja gazów kopalnianych zniszczyła budynek nadszybia wraz z wieżą szybową, która następnie została odbudowana w pierwotnej formie. W 1947 roku nazwa kopalni została zmieniona na UNRRA a trzy lata później nazwa kopalni została zmieniona na kopalnię Mír. Kopalnię Gabriela zlikwidowano w 2004 roku. Całe wydobycie z tej kopalni zostało przeniesione do kopalni Darkov. Obiekty kopalniane za wyjątkiem budynków szybowych z wieżami górniczymi i maszynowni kompresorów zostały wyburzane. Elementy które pozostały do dzisiaj są uznane za zabytek kultury Republiki Czeskiej. Obiekt nie jest przystosowany do zwiedzania.

 

Kopalnia Gabriela Důl

 

 

Kopalnia Gabriela DůlW miejscu, w którym było robione zdjęcie jeszcze 20 lat temu stały hale przemysłowe.

 

Zobacz na mapie