Zabytki techniki

Zabytki techniki na Górnym Śląsku. Technika, co to jest ta technika? Myślę, że na pewno każdy wie, co znaczy to pojęcie. W sumie ciężko by to wytłumaczyć w kilku słowach, to się po prostu wie. Na pewno jest to jakieś działanie poprawiające tworzenie czegoś. Mówiąc prosto jest to coś, co ułatwia nam życie.
A zabytek? Zabytek według mnie to rzecz, co swoją świetność ma za sobą, ale trzeba o to dbać, trzeba to szanować.
Zabytki to historia. Bez nich nie mielibyśmy pojęcia jak żyło się pięćdziesiąt czy sto lat temu. Jak wydobywano węgiel na Śląsku, jakimi pojazdami się poruszało? Wiem, że dla wielu ludzi masło w promocji jest ważniejsze, ale bez techniki i jej ewolucji nie żyło by się tak wygodnie jak dzisiaj. Wiem też, że nowa technologia, tworzona dzisiaj, będzie zabytkiem za kilka dekad.

Górny Śląsk z techniką czy technologią ma wiele spólnego. Tu, dzięki cennemu paliwu jakim jest węgiel, za pomocą odpowiedniej technologii tworzono coś z czegoś. Wielki przemysł powstał dzięki technice wykorzystania tego cennego surowca.

Zabytkowe wieże ciśnień na Górnym Śląsku

Wieża ciśnień /wieża wodna. Jak sama nazwa wskazuje jest to wysoka budowla, na szycie której znajduje się zbiornik na wodę. W czasach gdy nie było jeszcze wydajnych, elektrycznych pomp i hydroforów, wieża służyła do zapewnienia stabilnego ciśnienia wody w miejskich, przemysłowych lub kolejowych wodociągach. Zabytkowe wieże wodne są wyjątkowe ze względu na swoją niepowtarzalną architekturę. Niektóre budowle to wręcz architektoniczne dzieła sztuki. Szkoda, że wiele z nich pozostawionych jest na pastwę losu. Są też przykłady rekultywacji tych obiektów do innych celów.

Wieża ciśnień w Zabrzu

Wieża ciśnień w Zabrzu po rewitalizacji

Wieża wodna w Katowicach Borkach

Wieża ciśnień w Gliwicach

Giszowiec – Wieża ciśnień

Szyby kopalniane i wieże szybowe

Szyby kopalniane. Często widząc wieżę szybową, należącą do którejś ze śląskich kopalń, myślę sobie - o szyb! Ciekawe jakiej kopalni? Jednak jak się później okazuje została wieża, szybu tam już dawno nie ma.
Dawniej były wizytówką przemysłowej części Górnego Śląska. Zawsze gdy wracałem z daleka, widząc na horyzoncie wieżę szybową wiedziałem, że jestem już prawie w domu. Dzisiaj prawie już ich nie ma. Zwłaszcza tych starych, zabytkowych, jednozastrzałowych.

Szyb Maciej

Szyb Krystyna w Bytomiu

Szyb Prezydent

Dwie Wieże w Świętochłowicach

Szyb Andrzej

Szyb Franciszek

Szyb Mikołaj

Szyb Krystyn

Zabytkowy szyb wentylacyjny Vrbice w Ostrawie

Zabytkowe kopalnie

Zabytkowe kopalnie. Jest kilka takich na Śląsku, które można zwiedzić. Na szczęście zostały w odpowiednim czasie zrekultywowane i dostosowane do ruchu turystycznego. Każdy kto chce poznać historię górnictwa i techniki wydobycia urobku, może takie miejsce odwiedzić. Na Górnym Śląsku można zobaczyć podziemne wyrobiska kopalni. Jednak są też kopalnie lub pozostałości po nich, których zwiedzać nie można. Obiekty, które choć mają już ponad sto lat, dalej służą górnictwu lub innym celom.

Kopalnia Ignacy – VI 2020

Kopalnia Michał w Ostrawie-Michałkowicach

Kopalnia Gabriela w Karwinie

Kopalnia Barbara w Karwinie

Skansen Królowa Luiza 'Königin Luise'

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Kopalnia Guido

Muzeum Górnictwa Landek Park

Dawna kopalnia Ludwik

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Zabytki techniki przemysłowej i nie tylko

Nie tylko same kopanie ale wiele innych dziedzin przemysłu działało w tym regionie. Huty, koksownie, elektrownie i przeróżne fabryki z przełomu XIX i XX wieku. Dzisiaj zostało ich niewiele. Nie ma już wielkiego śląskiego przemysłu jaki po części istniał do końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Znikają kolejne stare hale produkcyjne i warsztaty. Mam nadzieję, że będą środki na utrzymanie tego, co zostało.

Zabytkowa stacja wodociągowa

Elektrociepłownia Szombierki

Radiostacja w Gliwicach

Zabytkowa walcownia cynku w Katowicach

Wapienniki w Gogolinie

Huta Pokój

Koksownia w Orzegowie

Zrewitalizowane obiekty poprzemysłowe

Jest na Śląsku wiele zabytkowych obiektów, których nie ma w oficjalnych przewodnikach i nie ma ich na liście atrakcji turystycznych. Jednak zasługują aby znalazły się w kategorii zabytków techniki. Są to miejsca, które nie służą już do tego, do czego zostały stworzone. Na szczęście nie zlikwidowano ich, wręcz przeciwnie zaadaptowano je na inne cele.

Fabryka porcelany w Katowicach

Galeria Szyb Wilson

Dawny browar w Szopienicach

Budowle hydrotechniczne na Górnym Śląsku

W Wikipedii dowiemy się, że są to budowle służące gospodarce wodnej, kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z wód. Pojęcie budowli hydrotechnicznej obejmuje także urządzenia i instalacje techniczne z nimi związane. Jest tych obiektów sporo w naszym regionie - zarówno w województwie śląskim, jak i w opolskim. Wiele z nich, choć już zabytkowych, dalej pracuje i służy.

Kanał Kłodnicki

Śluza Dzierżno

Śluza Rudziniec

Port w Koźlu

Architektura industrialna

Jak już wielokrotnie wspominałem, dawniej - zanim powstała era betonu i blachy - budowano nie tylko, żeby było funkcjonalnie, ale też ładnie. Dotyczyło to nie tylko budownictwa mieszkalnego ale też przemysłowego czy infrastruktury technicznej. Dbano o wygląd nie tylko całości, ale i każdego, nawet małego szczegółu. Obecnie też buduje się ładnie, ale inaczej. Ja jednak jestem fascynatą architektury z tamtej epoki. Są obiekty, które po wielu latach dostały drugie życie, są też takie, które czekają. Ale czy się doczekają?

Siłownia huty Bobrek

Zabudowania dawnej kopalni Gliwice

Huta Uthemann

Kolej i obiekty kolejowe

Kolej i obiekty kolejowe. Temat, który ma wielu sympatyków. Przyznam, że bardzo lubię wszystko, co z koleją jest związane mimo, że niewiele jest tej tematyki na mojej stronie. Chyba sam nie wiem co jest tego przyczyną? Śląsk to region, który miał niegdyś bardzo rozwiniętą sieć kolejową. Co z tego zostało - kilka parowych pomników? Jest jednak wielu prawdziwych fascynatów tej techniki transportu. Dzięki nim coś z tego przetrwa.

Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach

Skansen Maszyn Parowych

Osoblaha - kolej wąskotorowa

IMG_3350a

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Kolej wąskotorowa z Gliwic do Raciborza

Parowóz Tp4-217

Pyskowice – Skansen kolejowy

Parowóz Ty2-5680

Przejdź do kategorii: Kolej na Górnym Śląsku

Pozostałe

 

Zabytkowy młyn gospodarczy w Tworkowie

Zostań moim patronem na Patronite. Wpłacając niewielkie kwoty wspomożesz mnie w utrzymaniu tej strony internetowej. W zamian moi patroni otrzymają więcej zdjęć i informacji, dostępnych tylko dla nich. Z góry dziękuję również za wpłaty PayPal.

Losowe zdjęcia w kategorii ZAYTKI PRZEMYSŁOWE