Zabytkowe kopalnie na Górnym Śląsku

Zabytkowe kopalnie na Górnym Śląsku. Pisząc zabytkowe, nie mam na myśli tylko tych, które są wpisane do gminnych lub wojewódzkich ewidencji zabytków. W tej kategorii ująłem kopalnie działające już w XIX wieku lub w pierwszych dekadach XX. Wiele z nich nie udało mi się uwiecznić na fotografiach, bo zostały zlikwidowane i wyburzone. Są też takie, z których pozostały tylko pojedyncze obiekty. Nie są to oczywiście wszystkie zakłady, które działają lub działały na Śląsku, ponieważ nie zajmuję się dokumentowaniem tych miejsc, ale staram się zamieścić te, według mnie najciekawsze. Znajdują się ty obiekty znajdujące się na terenie Polski i Czech.

Obiekty jako atrakcje turystyczne, udostępnione do zwiedzania. Na pierwszym miejscu trzy najciekawsze i najbardziej znane miejsca na Górnym Śląsku. Dwa które zapraszają nas pod ziemię i jedno z piękną infrastrukturą na powierzchni. Dwie kopalnie węgla i jedna wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESKO. 

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Kopalnie na terenie Czech

Kopalnia Michał w Ostrawie-Michałkowicach

Muzeum Górnictwa Landek Park

Kopalnia Gabriela w Karwinie

Kopalnia Barbara w Karwinie

W następnej kolejności, dawne, niedziałające już kopalnie które obecnie służą w innym celu i można zobaczyć je tylko z zewnątrz. Jednak na początku jeszcze jedna atrakcja turystyczna, którą można zwiedzić. Znajduje się w Zabrzu i pochodzi z początku XX wieku.

Skansen Królowa Luiza 'Königin Luise'

Kopalnia Wieczorek

Dawna kopalnia Ludwik

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W KATEGORII: ZABYTKI TECHNIKI

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe