Pszczyna

Pszczyna / Pless / Pštína. Pierwsze informacje o tym mieście pojawiły się już w 1303 roku. W tym czasie istniał ponoć tu gród, który pilnował szlaku handlowego z Krakowa w kierunku Moraw. Na miejscu grodu powstał gotycki zamek, który przez wieki był kilkukrotnie przebudowywany. Obecnie to okazała rezydencja pałacowa, która wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 roku, kompleks zamieniony został na muzeum i obecnie działa pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

 

Pszczyna rynek
fot. 3577 Rynek w Pszczynie – czerwiec 2006

 

Oprócz pałacu i pięknego parku Pszczyna ma wiele więcej do zaoferowania. Każdy,  kto chce to miasto odwiedzić, miło spędzi tu czas.

 

Rynek w Pszczynie
fot. 3578 Rynek w Pszczynie – czerwiec 2006

 

Rynek w Pszczynie. Istnieje tak długo, jak istnieje Pszczyna. Już po lokacji miasta, we wspomnianym 1303 roku, centralny plac osady zaczął pełnić rolę rynku miejskiego. Odbywały się na nim cotygodniowe targi i doroczne jarmarki. Pierwszymi murowanymi budowlami na pszczyńskim rynku były: ratusz z 1658 roku i kościół ewangelicki budowany w latach 1743-46, oba obiekty usytuowane są w północnej pierzei. Pozostałą drewnianą zabudowę zastąpiły po wielkim pożarze w 1748 roku murowane, jednopiętrowe budynki. Ta zwarta zabudowa z tego okresu najlepiej zachowała się w pierzei południowej rynku.

 

Brama Wybrańców w Pszczynie. Tak nazywa się najstarsza, zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego w Pszczynie. Powstała w 1687 roku. Usytuowana jest w północno-zachodniej części rynku, była głównym wjazdem na teren zamku. Przed bramą znajduje się kamienny, łukowy mostek ponad dawną fosą otaczającą zamek.

 

Pszczyna kościół ewangelicki
fot. 507 Kościół ewangelicki w Pszczynie

 

Kościół ewangelicki w Pszczynie. Wybudowany w latach 1743 – 1746 z fundacji Erdmanna Promnitza, według projektu jego nadwornego architekta.

 

Stajnie książęce w Pszczynie. Kompleks stajni książęcych został wzniesiony w drugiej połołowie XIX wieku, za czasów Hochbergów. Stajnie mieściły 68 koni. I choć dzisiaj koni już nie ma, jednak warto zobaczyć to miejsce.

 

fot. 442 Stajnie książęce w Pszczynie

 

Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Muzeum etnograficzne grupujące zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. Skansen ten został utworzony w latach 70. XX w. na powierzchni ok. 2 ha na terenie Parku Kolejowego / Dworcowego.

 

 

Pszczyna skansen
fot. 754 Skansen w Pszczynie

 

Dwór Ludwikówka. Znajduje się na północnym skraju parku otaczającego pszczyński pałac. Był to rezydencyjny dwór książąt pszczyńskich. Obiekt można zobaczyć tylko z zewnątrz, ponieważ jest własnością prywatną.

 

Dwór Ludwikówka w Pszczynie
fot. 3432 Dwór Ludwikówka w Pszczynie

 

Zobacz na mapie