Cechownia kopalni Rozbark w Bytomiu

Cechownia dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu, to kolejny projekt autorstwa Emila i Georga Zillmannów. Powstał w maju 1910 roku, a sam budynek wzniesiono w 1911 roku. Obiekt był wykorzystywany m.in. do świętowania uroczystości barbórkowych.

 

Cechownia dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu
fot. 4827 Cechownia dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu – styczeń 2016

 

Od zachodu budynek został przebudowany, co zaburzyło jego pierwotną symetryczność. W jego pobliżu stoi stróżówka. W 2007 roku usunięto z sali zbornej ołtarz ku czci św. Barbary i przekazano go parafii św. Jacka w Bytomiu. Cechownia kopalni Rozbark zachowała się najlepiej ze wszystkich elementów dawnego zakładu.

W 2012 roku budynek poddano rewitalizacji, nie zachowano jednak wówczas oryginalnych stropów i  dachów. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, i usunięto metalowy płot w stylu secesyjnym. Sala zborna została przekształcona w salę widowiskową o pojemności blisko 200 miejsc. Budynek od 2013 roku stał się siedzibą Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.

Architektura: Cechownia dawnej kopalni Rozbark to symetryczny budynek ceglany, wzniesiony w systemie bazylikowym, na rzucie wydłużonego prostokąta. Został wzniesiony w stylu neobarokowym bądź historyzującym z elementami neobaroku, dwukondygnacyjny w części wschodniej, z dobudówką od zachodu, wewnątrz trójnawowy. Wejście do budynku znajduje się od wschodu. W jego centrum znajduje się sala zborna z charakterystycznymi oknami, których łuki wznoszą się ponad gzyms pozostałej części budynku tworząc falującą linię. Głównym oknom towarzyszą mniejsze okna elipsoidalne. W sali tej znajdował się ołtarz ku czci św. Barbary z obrazem autorstwa berlińskiego malarza E. Grossmanna. Salę zborną otaczają dużo niższe pomieszczenia biurowe, które nakrywa dach pulpitowy. Na zewnątrz zastosowano kontrastową kolorystykę zielono-czerwoną, a wewnątrz biało-zieloną, na elewacji zakończone geometrycznie lizeny.

czytaj więcej

źródło: Wikipedia

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest


0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze