Drewniany kościół w Pietrowicach Wielkich

Drewniany kościół odpustowy pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Drewniany kościół św. Krzyża znajduje się ok. 2 km na południowy zachód od Pietrowic Wielkich.
Wybudowany został w 1667 roku, jako niewielka budowla, wielkości kaplicy. W 1743 r. przebudowano i powiększono świątynię nadając jej obecny kształt.

 

Drewniany kościół odpustowy pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

 

Kościół posiada konstrukcję zrębową. Ściany i dwuspadowe dachy kryte są gontem. Na kalenicy nawy, znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i baniastym hełmem. Przy nawie znajduje się krótkie, zamknięte dwubocznie prezbiterium, z zakrystią od południa. Od północy i wschodu otoczony jest sobotami. Wnętrze świątyni posiada wystrój barokowy.
Przy kościele znajduje się współczesna drewniana dzwonnica.

 

Pietrowice Wielkie - Drewniany kościół odpustowy Świętego Krzyża

 

 

Pietrowice Wielkie – kościół odpustowy p.w. św. Krzyża

 

Co roku do kościółka przybywają rzesze pielgrzymów. Odbywają się tu dwa odpusty: na znalezienie św. Krzyża – w dniu 4 maja oraz na podwyższenie św. Krzyża – w dniu 14 września.

 

Kościół pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich

 

 

Drewniany kościół odpustowy pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich

 

W Poniedziałek Wielkanocny w Pietrowicach Wielkich odbywa się doroczna, barwna procesja konna. Wyrusza ona z kościoła parafialnego. Wierni, prowadzeni przez jadącego konno kapłana i dwóch towarzyszących mu jeźdźców, udają się przez wieś i pola do kościółka na nabożeństwo. Wracają okrężną drogą, święcąc okoliczne pola.

 

Parafia Pietrowice Wielkie

 

 

Kościół pątniczy w Pietrowicach Wielkich

 

Niedaleko od kościoła, po drugiej stronie drogi znajduje się neogotycka, ceglana kaplica wybudowana w 1899 roku, w ktorej znajduje się studnia z wodą mającą według ludowych podań uzdrawiającą moc.

 

Cudowne Źródło Pietrowice Wielkie

 

Zobacz na mapie


Zobacz też: