Kościół Świętego Krzyża w Głogówku

Kościół Świętego Krzyża w Głogówku zbudowany został w 1705 roku. Znajduje się na wzgórzu przy ulicy Piastowskiej. Kościół ten jest jednym z nielicznych, zachowanych obiektów sakralnych, wybudowanych w konstrukcji szkieletowej, w stylu tzw. muru pruskiego w tej części Śląska.

 

 

Szkielet kościoła wypełniony jest ceglanymi ścianami i otynkowany, całość osadzona jest na ceglanym podmurowaniu. Kształt nawy kościoła jest na rzucie zbliżonym do kwadratu. Krótsze i węższe, trójbocznie zamknięte prezbiterium, przylega do nawy od strony południowej. Od wschodu do prezbiterium przylega niewielka zakrystia. Dwuspadowy dach budowli kryty jest gontem. Na dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zwieńczona baniastym hełmem. W połowie wysokości bocznych ścian znajduje się zadaszenie sobót, obiegających dookoła kościół.

Wnętrze kościoła nakryto płaskim belkowym stropem, jego wystrój pochodzi z XVII i XVIII wieku.  Obecnie kościół pełni funkcję kościoła cmentarnego i należy do parafii świętego Bartłomieja. Świątynia była dwukrotnie odnawiana w 1925 i 2013 roku.

 

 

 

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *