Pałac w Zbrosławicach

Pałac w Zbrosławicach. Tuż nad rzeką Dramą, przy drodze w kierunku Ptakowic, znajduje się zaniedbany zabytkowy pałac. Pałac został wybudowany około 1756 roku, przez rodzinę von Stockmann. Obiekt został wzniesiony z kamienia i cegły w stylu w późnego baroku. Prawdopodobnie powstał na miejscu starszej budowli. Był przebudowywany, obecnie reprezentuje styl klasycystyczny. Jest to piętrowa, otynkowana budowla na rzucie prostokąta z oficyną, podpiwniczona, z dachem mansardowym. Do pałacu przylega wozownia. W piwnicach zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami.

Pałac miał pecha do późniejszych swoich właścicieli. Już w XIX wieku, gdy właścicielem został Arthur Baildon - syn wielkiego przemysłowca Johna Baildona rezydencja straciła na znaczeniu. Po II wojnie światowej przeszedł w posiadanie polskiej administracji, a gmina Zbrosławice użytkowała budynek na potrzeby spółdzielni produkcyjnej. Następnie obiekt został zaadaptowany powtórnie na cele mieszkalne, urządzono w nim mieszkania komunalne. W 1998 roku pałac otrzymał prywatny właściciel jako rekompensatę za mienie zabużańskie. Zabytek nie był wiele lat remontowany i jest w coraz gorszym stanie technicznym. W 2016 roku obiekt zmienił właściciela jednak nic to nie zmieniło, do dnia dzisiejszego (X 2023) zabytek dalej stoi pusty i niszczeje.

Wokół pałacu zachowały się pozostałości parku oraz zabudowania gospodarcze, w tym spichlerz z pierwszej połowy XIX wieku. Teren wokół pałacu w Zbrosławicach jest ogrodzony, a brama zamknięta. Można go oglądać jedynie z zewnątrz.

fot. 4768 Pałac w Zbrosławicach
fot. 4769 Zbrosławice zamek
fot. 4770

źródło informacji: gwarek.com.pl, wikipedia.org