Rydułtowy

Rydułtowy. Małe ale sympatyczne miasto na Górnym Śląsku

Rydułtowy, położone na Górnym Śląsku, to miasto pełne historii, przemian i unikalnych miejsc wartych poznania. Zanim zagłębimy się w to, co oferuje obecnie to miejsce, warto przyjrzeć się jego korzeniom.

Pierwsze wzmianki o Rydułtowach sięgają dalekiej przeszłości, bo aż do 1228 roku. Nazwa Rudolphi Willa w księgach arcybiskupa wrocławskiego z XIII wieku świadczy o długiej tradycji tej miejscowości, będącej wsią w Księstwie Raciborskim.

fot. 4970 Rynek w Rydułtowach - lipiec 2010

Historia Rydułtów wiąże się z przynależnością do różnych państw. Od końca XVI wieku do końca XVII wieku miasto należało do Czech, by później przejść pod panowanie Prus. Jednak to odkrycie bogatych złóż węgla kamiennego w końcu XVII wieku okazało się punktem zwrotnym w historii Rydułtów. Powstanie kolejnych kopalń, takich jak "HOYM", "WILHELM", "Szarlotte" i "LEO", zrewolucjonizowało tę małą osadę, kształtując ją na nowo.

W 1926 roku różne dotychczasowe gminy, takie jak Rydułtowy Dolne, Rydułtowy Górne czy Orłowiec, zostały połączone w jedną, liczącą około 13 tysięcy mieszkańców. W 1951 roku Rydułtowy otrzymały prawa miejskie, ale ich administracyjna historia była burzliwa - 25 lat później zostały włączone jako jedna z dzielnic do Wodzisławia Śląskiego, by ostatecznie odzyskać status samodzielnego miasta 1 stycznia 1992 roku.

Obecnie Rydułtowy to dynamicznie rozwijające się miasto, część aglomeracji rybnickiej, zrzeszającej wiele pobliskich miast i gmin. Graniczy z Rybnikiem, Radlinem, Pszowem oraz gminami Kornowac i Gaszowice.

fot. 4969 Rynek w Rydułtowach - lipiec 2010

Na tle największej hałdy w Europie

Jednym z charakterystycznych miejsc w Rydułtowach jest hałda odpadów pokopalnianych, powstała przy kopalni Rydułtowy-Anna. Ta imponująca konstrukcja, nazwana "Szarlota", sięga około 130 metrów wysokości i jest jedną z najwyższych hałd w Europie. To nie tylko symbol przemysłowego dziedzictwa regionu, ale także atrakcja turystyczna.

fot. 4972 Widok w stronę kopalni Rydułtowy i górującą nad nią hałdę Szarlota - lipiec 2010

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest budynek Wagi kopalni Rydułtowy, znajdujący się przy ulicy Leona na terenie KWK „Rydułtowy”. Ten zabytkowy obiekt, wzniesiony około 1906 roku, to przykład architektury przemysłowej początku XX wieku. Dziś pełni funkcję izby pamięci, gromadząc w sobie unikalne eksponaty związane z górnictwem, takie jak kolekcja lampek górniczych.

Nie można również zapomnieć o tunelu przebiegającym przez Rydułtowy, będącym częścią trasy kolejowej łączącej m.in. Racibórz z Katowicami. Jego historia sięga końca XIX wieku i jest nieodłączną częścią dziedzictwa komunikacyjnego regionu.

Rydułtowy to zatem nie tylko miasto z bogatą historią, ale również miejsce, które wciąż się rozwija, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów, chcących poznać jego niepowtarzalny urok oraz przeszłość, która wpłynęła na jego kształt i charakter.

fot. 4974 Zabytkowy budynek wagi drobnicowej KWK Rydułtowy
fot. 4973 Rydułtowy - marzec 2024
fot. 4975 Szyb Leon IV na tle największej hałdy w Europie