Śląsk z Góry Świętej Doroty

Śląsk z Góry Świętej Doroty. Góra Świętej Doroty nazywana jest również Wzgórzem Doroty lub Dorotki. Jest to wzgórze o wysokości 382 m n.p.m., znajdujące się w Będzinie Grodźcu. Jest to najwyższe wzniesienie Górnośląsko – Zagłębiowskiego okręgu przemysłowego, czy jak kto woli – metropolii. Na szczycie wzgórza, na niewielkiej polanie otoczonej lasem, znajduje się zabytkowy kościółek z 1635 r. pw. św. Doroty. Z różnych źródeł można się dowiedzieć, że jest to też niezły punkt widokowy, z którego możemy podziwiać piękną panoramę Śląska i Zagłębia. Owszem, jest jedno miejsce skąd rozpościera się ładny widok na zagłębiowskie miasta, lecz spojrzenie w stronę Śląska jest już mocno ograniczone, z powodu drzew rosnących od strony południowej i zachodniej. Jednak udało mi się znaleźć dwa miejsca z interesującym mnie widokiem.

 

Śląsk z Góry Świętej Doroty Panorama Bytomia
fot. 4190 Panorama Bytomia z Góry św. Doroty w Będzinie

Pierwsze zdjęcie przedstawia wycinek panoramy Bytomia. Wiadomo – im bliżej, tym bardziej wąsko. Na pierwszym planie widzimy Brzeziny Śląskie – dzielnicę Piekar Śląskich, wraz z kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to odległość 8 km w linii prostej. Najdalszym punktem na zdjęciu jest widoczny na horyzoncie z lewej strony szyb Gigant byłej kopalni Rokitnica w Zabrzu – odległość od aparatu to 19,3 km. Patrząc na prawo widać koksownię Bobrek (16 km). Następnie, w środku kadru, elektrociepłownia Szombierki – moim zdaniem najbardziej majestatyczna budowla na terenie Bytomia (15 km). Z prawej strony w odległości 15,5 km, znajdują się dwie wieże szybowe kopalni Bobrek, a przy końcu kadru widać znajdujący się przy bytomskim rynku kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Panorama Bytomia
fot. 4191 Panorama Bytomia z Góry św. Doroty w Będzinie

Zdjęcie drugie. Kierując obiektyw troszkę na lewo, krajobraz się znacznie zmienia. Widać więcej osiedli mieszkaniowych. Prawie w środku kadru znajduje się druga industrialna ikona Bytomia czyli zabytkowa wieża szybu Krystyna byłej kopalni Szombierki. Tuż koło niej znajduje się szyb Ewa. Odległość to troszkę ponad 13 km w linii prostej. Na pierwszym planie w odległości 6 km mamy zabudowę Dąbrówki Wielkiej, która też jest dzielnicą Piekar Śląskich. Tuż za nią, a w rzeczywistości 3 km dalej, na środku kadru widać komin należący chyba do zakładów Orzeł Biały. To czego nie widać a kopci parą, to koksownia Jadwiga w Zabrzu Biskupicach. Znajduje się ona w odległości 19 km.

 

Panorama Katowic
fot. 4192 Panorama Katowic z Góry św. Doroty

 

Na pierwszym planie trzeciego zdjęcia widzimy Czeladź. Jest blisko, bo tylko 4 km. Jednak to, co chciałem uchwycić na tym zdjęciu to oczywiście Katowice. Znajdują się w odległości około 11 kilometrów ode mnie.

 

Oba widoczne miasta znajdują się na tle odległej o 100,8 km – Łysej Góry. Lysá Hora to czeski szczyt o wysokości 1324 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt pasma Beskidu Morawsko – Śląskiego.

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze