Wieża ciśnień w Zabrzu

Wieża ciśnień w Zabrzu zlokalizowana przy ulicy Zamoyskiego. Wieża zbudowana w stylu ekspresjonistycznym, została zaprojektowana przez wybitnego architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Obiekt budowany był w latach 1907 – 1909 przez firmę Augusta Klonne z Dortmundu. August Kind był wybitnym specjalistą co do funkcjonalności i estetyki projektowanych przez siebie budynków. Zaprojektował ponad 350 budynków pocztowych na terenie Niemiec.

Jest to budowla o wysokości 46 metrów i ponad 23 metrów średnicy.  Podstawową konstrukcję stanowi 8 filarów na ośmioboku foremnym oraz filar centralny. Umieszczone na górze dwa zbiorniki na wodę o pojemności 2 tys.m3 przykryte są ośmiobocznym, mansardowym, dziesięciometrowym dachem, zwieńczonym latarnią. W części dolnej znajdują się trzy kondygnacje. Na parterze znajdowały się dwa mieszkania a piętro wyżej mieściły się biura. W 1939 roku dobudowano jeszcze jedno piętro.

W 2000 roku miasto sprzedało wieżę wraz z przylegającym terenem osobie prywatnej. Nowy właściciel mieszkający w Szwajcarii nie zainwestował jednak w wieżę i po 7 latach sprzedał ją firmie Siltech z Zabrza. W 2017 roku wieżę kupiło Muzeum Górnictwa Węglowego. Rok później otrzymało środki na rewitalizację wieży. Od sierpnia 2018 roku realizowane były prace związane z remontem budynku. Po rewitalizacji,  wieża ciśnień w Zabrzu ma stać się jedną z wizytówek miasta.

 

Zabrze Wieża ciśnień
fot. 3768 Wieża ciśnień w Zabrzu

 

 

Zabrze Wieża ciśnień
fot. 3767 Wieża ciśnień w czerwcu 2014 roku

 

 

Zabrze Wieża ciśnień
fot. 3766 czerwiec 2014

 

 

Zabrze Wieża ciśnień
fot. 3764 Podświetlona wieża podczas Święta Zabytków Techniki w 2014 roku

 

 

Zabrze Wieża ciśnień
fot. 3765 Wieża podczas Industriady

zobacz

Wieża ciśnień w Zabrzu po rewitalizacji