Wojny śląskie

Wojny śląskie – trzy wojny między Austrią Habsburgów a Prusami Hohenzollernów o panowanie nad Śląskiem. W wyniku tych wojen większość Śląska oraz ziemia kłodzka znalazły się w granicach pruskich, a od 1871 roku w zjednoczonym przez Hohenzollernów Cesarstwie Niemieckim.

I wojna śląska 1740–1742

16 grudnia 1642 roku Król Prus Fryderyk II von Hohenzollern wkroczył na Śląsk, który udało mu się zająć wraz z Ziemią Kłodzką w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Po zakończeniu wojny przy Austrii pozostało jedynie Księstwo Cieszyńskie, Karniowskie i Opawskie.

II wojna śląska 1744–1745

Fryderyk II nie chcąc pozwolić na zbytnie umocnienie się Habsburgów, zaatakował ponownie Austrię, która liczyła na odzyskanie utraconych ziem.

III wojna śląska 1756–1763

Wybuchła w momencie wtargnięcia przez Prusy do Saksonii. III wojna śląska była w istocie częścią wielkiej wojny siedmioletniej. Walki toczyły się o Saksonię, Śląsk oraz posiadłości kolonialne pomiędzy wielkimi mocarstwami. Zakończyła się pokojem w Hubertusburgu.

W Hubertusburgu  potwierdzono status quo ante, a zarazem utrwalono podział Śląska, jaki nastąpił w wyniku I wojny śląskiej. W trakcie tego konfliktu największe straty poniosła ludność Śląska, wśród której życie straciło około 20% ogółu mieszkańców.

Więcej informacji: wikipedia.org