Zabytkowa nastawnia bramowa „Bt” w Bytomiu powstała w 1935 roku, kiedy Bytom jeszcze był w granicach Niemiec. Cały budynek składa się z dwóch części. Niższa, murowana część mieści pomieszczenia warsztatowo – techniczne. Wyższa część, wsparta na stalowym filarze, wykonana jest ze stali i znajduje się nad torami kolejowymi. Ta część używana jest jako nastawnia i w niej znajdują się urządzenia do sterowania ruchem kolejowym. Obie części budynku łączy klatka schodowa. Całość zaprojektowano w stylu modernistycznym „streamline” popularnym w latach 30. XX wieku. We wschodniej części elewacji klatki schodowej umieszczono zegar o kwadratowej tarczy. W czasach powojennych dokonano przebudowy budynku, co zmieniło nieco jej oryginalny wygląd.
Zgodnie z planami związanymi z modernizacją linii kolejowej nr 131 w Bytomiu, nastawnia bramowa miała zostać wyburzona, jednak z wnioskami o wpisanie jej do wojewódzkiego rejestru zabytków wystąpili bytomscy społecznicy. 30 września 2022 roku, nastawnia bramowa Bt znajdująca się na terenie dworca kolejowego w Bytomiu, wraz z suwakowymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Wpisanie całego budynku nastawni do rejestru zabytków, wraz z decyzją PLK o zaprojektowaniu układu torowego stacji w Bytomiu tak, aby zachować nastawnię w nienaruszonym stanie oznacza, że historyczny obiekt niezostanie wyburzony i pozostanie na swoim miejscu.
Tekst na podstawie informacji UM Bytom – www.bytom.pl