Katowice

Katowice – Największe miasto Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i zarazem stolica województwa. Znane były już w XVI w. jako osada rolnicza. W połowie XIX w. wraz z rozwojem przemysłu, Katowice stały się dużym miastem. Prawa miejskie uzyskały 11 września 1865 r. Miasto graniczy z Chorzowem, Rudą Śląską, Siemianowicami Śląskimi, Mysłowicami, Lędzinami, Tychami i Mikołowem na Śląsku, a w Zagłębiu Dąbrowskim z Czeladzią i Sosnowcem.

Trochę lat minęło, czyli Katowice – maj 2011

Wieczór na katowickim rynku – grudzień 2017

Katowice – maj 2018

Tyle, jeśli chodzi o encyklopedyczny wstęp. A jakie naprawdę są Katowice? Nie będę się rozpisywał na temat historii tego śląskiego miasta, ponieważ historii jest wiele, wszystko zależy kto i jak ją opowiada lub pisze i co kogo interesuje. Trzeba jednak przyznać, że jest ciekawa. Ja, jako autor zdjęć na tej stronie, przede wszystkim chcę pokazać piękno Górnego Śląska, którego Katowice są nierozerwalną częścią. Lubię to miasto! Jako osoba, która tutaj nie mieszka przyznaję, że Katowice dają się lubić. Nie jestem pod wpływem tych samorządowo - marketingowych haseł typu Katowice to, Katowice tamto. Lubiłem tu przyjeżdżać za czasów, kiedy wiało jeszcze PRLem.

Budynek Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Archikatedra Chrystusa Króla

Dolina Trzech Stawów

Tuż przed zachodem słońca.

Każdy, kto przegląda moją stronę zauważy, że nie fotografuję tylko przemysłu, lub tylko krajobrazu. Temat moich zdjęć jest bardzo szeroki, łączy je jedno - zostały zrobione na Śląsku. To samo dotyczy tego miasta. Tak jak inne miasta, ma ono wiele do zaoferowania i wiele ciekawych miejsc można tu zobaczyć.

Zabudowania dawnej huty Uthemann

Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek

Kopalnia Katowice – listopad 2017

Przemysł. No pierwszym miejscu przemysł, ponieważ dzięki niemu Katowice istnieją, zresztą jak wiele miast w tym regionie. Niestety nie ma już wielkiego przemysłu jaki istniał na Górnym Śląsku jeszcze do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zostało po nim jednak kilka reliktów, które jeszcze możemy zobaczyć.

Pracujący w przemyśle ludzie musieli gdzieś mieszkać, więc zabytkowe osiedla robotnicze z Nikiszowcem i Giszowcem na czele.

Nikiszowiec

Dąb

Kolonia Alfred

To, co jest przeciwieństwem przemysłu to Przyroda i las. Co za tym idzie - odpoczynek i relaks. Południowo wschodnie tereny Katowic porośnięte są rozległymi Lasami Murckowskimi. Jest to doskonałe miejsce do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze. Warto też wybrać się na Sztauwajery aby odpocząć nad wodą.

Lasy Murckowskie

Jesienne Sztauwajery

Lasy Murckowskie – źródła Kłodnicy

 

Zobacz też: