Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach. Pławniowice to mała, zaciszna miejscowość, położona na północny zachód od Gliwic przy autostradzie A4. Przyciąga wielu przyjezdnych swą „architektoniczną perełką”, jaką jest malowniczy Zespół Pałacowo – Parkowy z końca XIX wieku.

 

fot. 2062

 

Pałac w Pławniowicach, w obecnym kształcie, został wzniesiony w latach 1882-1885, na fundamentach istniejącego wcześniej pałacu z 1737r. Projektantem był mistrz budowlany Konstanty Heidenreich z Kopic. Pałac, który został przeznaczony do pełnienia roli rezydencji rodzinnej, powstał na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrema. Pałac jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego oraz romantyzmu eklektycznego. W odróżnieniu od innych rezydencji tego okresu, nie posiada tzw. kostiumu francuskiego, lecz zupełnie nową konwencję stylową – tzw. styl północnoniemiecki, wykształcony po wojnie francusko-pruskiej. Jest obiektem dwukondygnacyjnym na planie litery „U”, przykryty wysokimi dachami czterospadowymi. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki, iglice, pinakle i lukarny.

 

Pałac w Pławniowicach

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Elewacje wykonane z cegły klinkierowej, są bogato zdobione detalami kamieniarskimi. Nad całym obiektem góruje czworoboczna wieża z zegarem, przykryta wysokim dachem namiotowym w narożniku północno-zachodnim. Przynależący do pałacu park o pow. ok. 2,4 ha został założony w 1885 roku, na miejscu starszego ogrodu z poprzedniego wieku. Park otoczony jest masywnym ceglanym ogrodzeniem. W parku posadzono kilkaset gatunków roślin, z których do dzisiaj zachowało się 23 gatunki krzewów i 40 gatunków drzew. Park krajobrazowy otaczający rezydencję prócz rzadkich okazów starodrzewia i wspaniale kwitnących magnolii, ma liczne elementy małej architektury: staw, pomnik, stylowe ogrodzenie. Od 1989 r. gospodarzem zespołu pałacowo parkowego jest dyrektor Ośrodka Edukacyjno – Formacyjnego Diecezji Gliwickiej, ksiądz dr Krystian Worbs, pełniący jednocześnie obowiązki dziekana dekanatu Pławniowice. Ksiądz Worbs postawił sobie za cel przywrócenie dawnej świetności pałacowi. Dzięki jego staraniom, pokaźną kwotę na remont przyznało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec, uznając pałac za „ważny dla europejskiej kultury”.

 

 

Pałac w Pławniowicach

 

Zobacz: Pałac w Pławniowicach w 2009 roku

 

pałace na śląsku Pałac w Pławniowicach

 

Zobacz: Pałac Pławniowice w zimowej scenerii

 

Pałac w Pławniowicach fot. 4561 Pałac w Pławniowicach

 

 

Przejdź do kategorii: Zamki i pałace na Górnym Śląsku

Zobacz też:

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *