Opole – maj 2020

Opole. Po kilkugodzinnej podróży wzdłuż rzeki Odry, obowiązkowym miejscem do zrobienia przerwy jest oczywiście miasto Opole. Moim zdaniem jedno z najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku.

 

Opole młynówka
fot. 3041 Most Zamkowy nad kanałem Młynówka

 

 

Zielony Mostek
fot. 3039 Most Groszowy w Opolu

Most Groszowy w Opolu znany również jako 'Zielony mostek’ stanowi pieszą przeprawę nad kanałem Młynówka. Ten stalowy, secesyjny most został zbudowany w 1902 roku na miejscu starszej drewnianej przeprawy. Obecnie zwany jest również mostem zakochanych, można to zauważyć po ilości wiszących na nim kłódek.

 

Figura Św. Krzysztofa
fot. 3040 Most Groszowy w Opolu

 

 

Opole Kościół i klasztor Franciszkanów
fot. 3042 Kościół i klasztor Franciszkanów w Opolu

 

Po przejściu przez most zamkowy zobaczymy jeden z najciekawszych zabytków Opola. Jest to gotycki kościół pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wraz z klasztorem Franciszkanów. Kompleks ten wybudowany został w XIII wieku i posiada bogatą historię. Jest to miejsce, które muszę obowiązkowo zwiedzić będąc następnym razem w Opolu.

 

Rynek w Opolu
fot. 3043 Opole, kamienice przy rynku

 

Rynek w Opolu bardzo ucierpiał podczas zdobywania miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Zniszczonych zostało wiele zabytkowych kamieniczek. Odbudowano je po wojnie, jednak większość nie nawiązuje wyglądem do dawnych, przedwojennych budowli. Polscy architekci nadali nowym budynkom barokowe kształty. Choć znajdujący się na środku rynku ratusz posiada bardziej surową architekturę, miejsce to jest w miarę przytulne.

 

Ratusz w Opolu
fot. 3044 Ratusz w Opolu

Ratusz w Opolu wybudowany został w stylu neorenesansowym w 1864 roku, na wzór florenckiego pałacu Vecchio. W 1933 roku, podczas prac budowlanych runęła nieodpowiednio zabezpieczona wieża ratusza. Trzy lata później wybudowano nową, niewiele różniącą się od oryginalnej, 65-metrową wieżę. W tym czasie dobudowano również południowe skrzydło ratusza oraz odrestaurowano pozostałą część obiektu. Budowla bez szwanku przetrwała wojnę i do dnia dzisiejszego służy władzom miasta.

 

Opole Figura św. Krzysztofa
fot. 3045 Opole. Figura Św. Krzysztofa z dzieciątkiem.

 

Będąc na Wzgórzu Uniwersyteckim warto zobaczyć Figurę św. Krzysztofa znajdującą koło budynku Collegium Minus. Jest to rzeźba autorstwa Carla Kerna, która była ozdobą pałacu w Kopicach, skąd została przeniesiona w 2005 roku do Opola. Ta piękna rzeźba przedstawia św. Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu, otoczonego smukłym neogotyckim baldachimem.

 

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha
fot. 3046 Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

 

Kościół 'Na Górce’. Tak zwany jest pochodzący z X wieku, najstarszy w mieście rzymskokatolicki kościół. Jest to gotycka budowla z barokowym wnętrzem i neoromańską fasadą. Według legendy wybudowano ją w miejscu kazań św. Wojciecha.

 

Opolska Wenecja
fot. 3047 Opolska Wenecja

 

Opolska Wenecja – po prostu wizytówka tego miasta. Uwielbiam robić tu zdjęcia i myślę, że nie tylko ja.

 

ZOBACZ NA MAPIE


Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze