Rozkochów / Rosnochau to wieś na Górnym Śląsku, w województwie opolskim. Patrząc na mapę, trafimy tu jadąc z Krapkowic w stronę Głogówka. Pierwsze informacje o Rozkochowie pochodzą już z 1264 roku. Miejscowość miała wielu właścicieli. Jednym z nich był Hans von Redern, który prawdopodobnie wybudował w wiosce pierwszy pałac. Następnym właścicielem posiadłości była rodzina von Pückler.
Późnobarokowy pałac, jaki widzimy w obecnej postaci, został wybudowany przez rodzinę von Pückler w roku 1734 roku. Pałac typu francuskiego, stylu stosowanego w Europie w okresie baroku. Wybudowany został częściowo na miejscu starego pałacu, po którym zachowały się fragmenty murów. Budowla składa się z trzech części obejmujących dziedziniec. W fasadzie głównej środkowej części pałacu, umieszczony jest trzyosiowy czworoboczny ryzalit, w którym znajduje się główne wejście do pałacu. Nad wejściem znajduje się kartusz z rodowym herbem, oraz datą budowy rezydencji. Całość nakryta jest pokaźnym mansardowym dachem.
Pałac jest usytuowany na skraju płytkiej doliny, która pozwoliła utworzyć klasyczne barokowe tarasy w części ogrodowej sporego, 16 hektarowego parku otaczającego pałac. W środku parku przepływa rzeczka Swornica. W parku znajdował się również staw, ale został zlikwidowany. Od wschodu i północy znajdują się zabudowania dawnego folwarku w którym znajdowały się obory i stajnie. Na terenie przypałacowego folwarku działała również gorzelnia.
Duże wrażenie robi symetria całego kompleksu pałacowo-parkowego. Wszystko zostało zaprojektowane wzdłuż idealnie prostej osi. Zaczyna się ona przy ozdobnej konstrukcji części muru folwarku, która znajduje się dokładnie naprzeciwko bramy pałacu. Następnie przecina główne wejście do pałacu, przechodzi przez sień i wychodzi w ogrodzie. Dalej schodząc tarasowymi schodami ciągnie się przez kilkaset metrów, środkiem parku przecinając koryto Swornicy. Dalej szerokim duktem aż do końca parku do miejsca, gdzie kiedyś znajdował się budynek bażantarni. Odległość od początku do końca to 420 metrów.
W 1853 roku nowymi właścicielami Rozkochowa została rodzina von Seherr-Thoss. Rodzina Seher-Thoss nabyła również posiadłość w Dobrej, która służyła jako główna siedziba rodu. Rozkochów miał natomiast być mieszkaniem dla najstarszego z synów właściciela, aż do chwili przejęcia całego majątku. W rękach rodu von Seher-Thoss Rozkochów pozostał do 1945 roku.
Po drugiej wojnie światowej majątek należał do Państwowej Stadniny Koni. W części pałacu urządzono mieszkania, jednak w znacznym stopniu obiekt był niezagospodarowany i jego stan powoli stawał się coraz gorszy. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, pałac w Rozkochowie nabył prywatny właściciel, jednak niespecjalnie dbał o to miejsce i pałac popadał w coraz większą ruinę. Od 2021 roku XVIII-wieczny pałac w Rozkochowie ma nowego, prywatnego właściciela.
Więcej w moich fotorelacjach:
Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl
Zabytkowe pojazdy w Rozkochowie. W niedzielę 4 czerwca 2023 r., na terenie pałacowego parku odbył się piknik rodzinny, podczas którego można było zobaczyć zabytkowe pojazdy, które tego dnia z różnych miejsc zjechały się do Rozkochowa. Dla nas była to okazja aby znowu odwiedzić miejsce, które bardzo lubimy zwłaszcza, że data ta co roku ma dla nas duże znaczenie. Będąc na miejscu zauważyliśmy, że imprezy organizowane w tym miejscu, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Widać jak wiele chęci posiadają obecni gospodarze aby tętniło tu życie. Samochodów było wiele, były klasyki z końca XX wieku, były też automobile o wiele starsze. Nie tylko samochody ale i maszyny rolnicze można było zobaczyć, przecież Rozkochów to tereny rolnicze. Wszystkie wzbudziły ogromne zainteresowanie i tych starszych, jak i młodszych widzów. Jak już wspominałem ludzi było wiele, lecz przypałacowy park to rozległe i bardzo klimatyczne miejsce, więc każdy znalazł miejsce dla siebie.
Pałac Rozkochów to miejsce, w którym się non-stop coś dzieje. Co weekend organizowane są różne spotkania, wystawy i inne ciekawe imprezy. Ciężko to wszystko tutaj po kolei wymienić. Osobiście nie często tam bywam, ponieważ Rozkochów jest dość daleko od mojego miejsca zamieszkania. Zapraszam zatem do polubienia i obserwowania pałacowej strony na Facebooku, często aktualizowana, poinformuje nas na bieżąco, nie tylko co było ale przede wszystkim o tym, co będzie się działo w Rozkochowie.