Rozkochów

Od wielu lat jeżdżę po Górnym Śląsku, wiele miejsc zobaczyłem, ale o pałacu w Rozkochowie nie wiedziałem nic. Nawet nie wiedziałem, że taki istnieje. Rozkochów to wieś w województwie opolskim, niedaleko Głogówka. Jak się okazało, znajduje się tu bardzo ciekawy, ale też zaniedbany pałac wraz z parkiem.

 

Pałac Rozkochów
fot. 3677 Pałac Rozkochów

 

Przez ostatnie 30 lat pałac był w rękach prywatnych. Jego poprzedni właściciel niespecjalnie dbał o pałac, który coraz bardziej niszczał. Nie dopuszczał też chętnych do jego zobaczenia, dlatego też mogłem o nim nie wiedzieć.

 

Pałac Rozkochów
fot. 3678 Wnętrze pałacu w Rozkochowie

 

Od tego roku, XVIII-wieczny pałac w Rozkochowie, ma nowego właściciela. Od razu rozpoczęły się prace porządkowe, trwa też przygotowanie dokumentacji potrzebnej do remontu. Obecny właściciel chciałby jeszcze w tym roku uporządkować teren parku aby był dostępny dla zwiedzających.

 

Pałac Rozkochów
fot. 3679 Schody prowadzące na piętro

 

Gdy pojawiłem się w Rozkochowie byłem bardzo miło zaskoczony. Wcześniej myślałem, że uda mi się zrobić zdjęcie pałacu chociaż przez zamkniętą bramę. A tu zaskoczenie. Trafiłem na tzw. dni otwarte, organizowane każdego weekendu. Zostałem poczęstowany kawą, oraz oprowadzony po pałacowych pomieszczeniach.

 

Pałac Rozkochów
fot. 3680

 

Nie byłem przygotowany na zrobienie lepszych zdjęć. Było już późno, słońce chyliło się ku zachodowi. Nie było już tyle światła. Nie chciałem też skupiać się tylko na zdjęciach a poświęcić uwagę przede wszystkim Panu Andrzejowi, który przekazywał mi ciekawe informacje na temat obiektu. Nie wiem tak naprawdę ile zapamiętałem z tego przekazu, ale zaplanowałem przyjechać tu jeszcze, i to nie raz.

 

Pałac Rozkochów
fot. 3681 Pałac Rozkochów od strony parku.

 

Jest wiele miejsc, które odwiedziłem. Jedne się po prostu zwiedza i utrwala na zdjęciach. Są też miejsca, które się bardzo lubi i chce do nich wracać. Takich obiektów jak pałac w Rozkochowie jest wiele na Śląsku, jednak wrażenie jakie na mnie zrobił i podejście ludzi uczyniło, że bardzo polubiłem to miejsce i myślę, że będę je odwiedzał co jakiś czas choćby przejazdem. Dobrze jest widzieć coś, co się zmienia – na lepsze oczywiście.

Zobacz:

Rozkochów po raz drugi

 

Zobacz na mapie

 


Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze