Kościół ewangelicko-augsburski z Bytomia-Bobrka

Kościół ewangelicko-augsburski w Bobrku wzniesiono w 1932 roku, kiedy liczba ewangelickich pracowników tamtejszej huty wzrosła do ponad 1000 wiernych. Zarząd zakładu przekazał wspólnocie działkę, na której wkrótce stanął kościół filialny parafii w Miechowicach. Z powodów finansowych został wzniesiony z drewna w konstrukcji szkieletowej z prefabrykatów. Elementy konstrukcyjne zamówiono w zakładzie Christoph & Unmack AG z Niesky. Na Górnym Śląsku w podobny sposób, przez tę samą firmę, wybudowane zostały kościół ewangelicko-augsburski w Zabrzu-Mikulczycach oraz obserwatorium geofizyczne w Raciborzu. 

 

Kościół Ewangelicko-Augsburski z Bytomia-Bobrka
fot. 4437 Kościół Ewangelicko-Augsburski z Bytomia-Bobrka

 

Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się 29 czerwca 1932 roku.
Kościół cały czas znajdował się pod opieką parafii w Bytomiu. Po II wojnie światowej przeprowadzono w nim remont aby można było odprawiać w nim nabożeństwa. W 1975 roku obiekt ponownie wyremontowano. Kolejne odbyły się w latach: 1990-1992 i 2001. Niestety, z upływem czasu zmniejszała się liczba wiernych uczęszczających na nabożeństwa. W latach 90 XX wieku rozpoczęły się akty wandalizmu i pierwsze próby podpaleń. Pomysł przeniesienia budynku do chorzowskiego skansenu  zrodził się już w 2011 roku. W między czasie, nieużywany już wtedy kościół, został wpisany do rejestru zabytków. Niestety kościoła nie zdążono przenieść do Chorzowa. 23 lipca 2014 roku grupa nastolatków podłożyła ogień, a w wyniku pożaru zniszczone zostały wieża oraz fragmenty fasady i nawy. Po pożarze, uratowane elementy przewieziono i zmagazynowano w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. W 2017 roku nastąpiła rekonstrukcja i odbudowa zabytku. Wykonawcą prac budowlanych była firma KONIOP. Uroczysta re-konsekracja odbyła się 13 września 2017 roku. Kościół z Bytomia-Bobrka przeżywa odtąd swój drugi okres świetności.
W pomieszczeniach kościoła znajduje się w większości oryginalne wyposażenie: krzyż, ołtarz, ambona, chrzcielnica, klęczniki, żyrandole, stoły, podpórka pod Biblie, fisharmonia, wazony, ławy oraz część krzeseł. Na podstawie zachowanych fotografii, a także fragmentów oryginalnego wykończenia ścian, podłóg i stolarki, odtworzono pierwotny wygląd poszczególnych elementów wnętrza. (Tekst na podstawie tablicy informacyjnej przy kościele)

 

Kościół Ewangelicko-Augsburski z Bytomia-Bobrka
fot. 4436 październik 2022

 

 

Kościół Ewangelicko-Augsburski z Bytomia-Bobrka
fot. 4435 Chorzów – Kościół Ewangelicko-Augsburski

 

Zobacz: Drewniane kościoły na Górnym Śląsku