Kościół ewangelicko-augsburski w Mikulczycach

Drewniany kościół ewangelicko - augsburski w Zabrzu-Mikulczycach Christoph & Unmack

 

Drewniany kościół ewangelicko – augsburski w Zabrzu-Mikulczycach został wybudowany w latach 1936 – 1937.
Plany budowy świątyni luterańskiej w Mikulczycach powstały już w 1930 roku, ale z powodu braku środków finansowych nie zostały one zrealizowane. Do realizacji projektu doszło dopiero siedem lat później i  w ciągu dwóch miesięcy powstał, do dziś istniejący, obiekt.

Kościół został zaprojektowany przez Kurta Nietzcha a wybudowała go firma Christoph & Unmack z miasta Niesky niedaleko Görlitz. Firma ta zajmowała się budową prostych, drewnianych budynków, takich jak domy mieszkalne, kościoły i baraki. Obiekty tej firmy powstawały  wszędzie tam, gdzie najważniejszy był szybki czas budowy oraz niski koszt wykonania. Podobny kościół znajdował się w dzielnicy Bytomia – Bobrku. Niestety tamten był opuszczony i po jakimś czasie podpalony. Na szczęście został zrekonstruowany i dzisiaj można go zobaczyć w chorzowskim skansenie.
Mikulczycki kościół, po II wojnie światowej został przejęty przez katolików. Został odzyskany przez ewangelików w 1952 roku. W latach 2001-2002 przeprowadzono w świątyni remont. Wymieniono dach, okna, wzmocniono fundamenty oraz przebudowano schody do kościoła.

Drewniany kościół w Mikulczycach posiada wieżyczkę, w której znajduje się dzwon z 1774 roku, który został zdobyty w czasie wojny w latach 1870 – 1871 we Francji i podarowany kościołowi przez cesarza Wilhelma I. Świątynia jest do dnia dzisiejszego filią parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Zabrzu.

 

Drewniany kościół w Mikulczycach Christoph & Unmack

Tekst na podstawie informacji na tablicy przed kościołem.

 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.