Wieże szybowe kopalni Pokój

Wieże szybowe kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej Wirku

Moje późne zainteresowanie fotografią przemysłową sprawiło, że nie uwieczniłem na zdjęciach tej kopalni gdy jeszcze funkcjonowała jako samodzielny zakład. Dzisiaj bardzo żałuję, że nie udało mi się sfotografować nieistniejących już zabudowań oraz wieży szybu Anna, dawnej kopalni Friedensgrube w Nowym Bytomiu. Choć pod Wirkiem dalej drąży się węgiel, część naziemna KWK Pokój jest w likwidacji. Szyb Wanda jeszcze jest potrzebny, zlikwidowane zostały natomiast szyby Lech I i II. Można by było ocalić wieżę Lecha I, mógłby służyć jako pomnik historii tego miasta.

 

Wieża szybu Wanda – głównego szybu kopalni Pokój. Ten wykonany z żelbetonu 88 metrowy kolos, góruje nad całą okolicą i widoczny jest nawet z Zabrza, Świętochłowic i Chorzowa.

 

Wieża szybu Wanda, kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej
fot. 4962

Wieże szybów  Lech oraz Lech II – oba są już zasypane.
Lech I szyb wdechowy – podsadzkowy, materiałowo – zjazdowy.
Lech II szyb wydechowy z klapami depresyjnymi – materiałowo zjazdowy z rurociągiem odmetanowania ! ( podsadzka szła szybem Lech I)

 

Wieże szybowe kopalni Pokój, Lech i Lech II
fot. 4961 Wieże szybowe kopalni Pokój, Lech i Lech II

 

Jak widać szyb Lech I jest już bez lin.

 

Szyb Kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej, Lech I
fot. 4960 – Szyb Lech I kopalni Pokój

 

Więcej w kategorii: Zabytkowe szyby kopalniane i wieże wyciągowe

5 1 głosuj
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek
Tomek
8 miesięcy temu

Bardzo ciekawa lekcja historii. Troszkę skoryguję podpis pod fotkami Lecha 1 i 2. Jedynka była głównie materiałowa i sporadycznie do jazdy ludzi. Lechem 2 odbywała się codziennie jazda ludzi głównie na poziom 745 i skipem opuszczano materiał na 790. Wanda opuszczała załogę na poziom 600 i 790 i wydobywała skipem urobek.