Rudzkie lasy – Grab Jankowicki

W tym miejscu chciałbym podzielić się kilkoma fotografiami oraz niezwykłą historią Grabu Jankowickiego – prawdziwego mistrza czasu i przestrzeni rudzkich lasów.

Grab Jankowicki to niezwykły pomnik natury, unikatowy okaz drzewa, którego wiek sięga około 300 lat, a być może nawet więcej! To prawdziwy fenomen wśród grabów, które zwykle nie osiągają tak imponującej długości życia. Rośnie on dumnie w lesie na obrzeżach wsi Jankowice, założonej w odległym 1260 roku przez cystersów, którzy mieli ogromny wpływ na kształtowanie krajobrazu i rozwój kultury tej okolicy.

 

Rudzkie lasy – Grab Jankowicki
fot. 4967 Grab Jankowicki

 

Dziś miejsce, w którym rośnie ten szlachetny drzewostan, jest objęte ochroną jako część parku krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. To symboliczna opieka nad miejscem, które nie tylko chroni walory przyrodnicze, lecz także kulturowe dziedzictwo tych terenów.

Grab Jankowicki był świadkiem niezliczonych wydarzeń historycznych, a także tragicznych zdarzeń w ostatnich latach. W pobliskim Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, w sierpniu 1992 roku, wybuchł ogromny pożar, pochłaniając kilka tysięcy hektarów lasów.

 

Grab Jankowicki, pomnik przyrody
fot. 4965

 

Natomiast w lipcu 2017 roku huragan, z całą swoją niszczycielską siłą, spustoszył okolicę, powodując uszkodzenia na obszarze 2000 hektarów lasu, w tym całkowite zniszczenie 600 hektarów. Pomimo tych nawałnicowych nieszczęść, Grab Jankowicki, zdaje się, miał i nadal ma szczęście, by pozostać w dobrej kondycji.

 

Pomnik przyrody Grab Jankowicki
fot. 4966

 

W 2002 roku jego niezwykłość została doceniona przez jury konkursu organizowanego przez „Przegląd Leśniczy”. Wtedy to uznano go za najstarsze i najgrubsze drzewo tego gatunku na terenie Lasów Państwowych.

Dla wielu jest on nie tylko drzewem, lecz również żywym świadkiem minionych wieków, pełnym historii i tajemnic. Grab Jankowicki to nie tylko symbol siły natury, lecz także wytrwałości i odporności w obliczu prób czasu i ludzkich działalności. Niech będzie on dla nas inspiracją do szacunku i dbałości o nasze dziedzictwo naturalne.

 

Stary Grab koło Jankowic
fot. 4964

Zobacz na mapie

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze