Rudzkie lasy – Wielki pożar

25 lat temu, 26 sierpnia 1992 roku o godzinie 13:50, w nadleśnictwie Rudy Raciborskie wybuchł największy pożar lasu w Europie po 1945 roku. Prawdopodobną przyczyną pożaru była iskra spod kół hamującego pociągu poruszającego się linią kolejową łączącą Racibórz z Kędzierzynem–Koźlem. Łącznie w pożarze spłonęło ponad 9 tysięcy hektarów lasu. Na szczęście podczas pożaru, na skutek podjętej akcji ratowniczo-gaśniczej, nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń zabudowań oraz zakładów przemysłowych.

 

Las Kuźnia Raciborska
fot. 1088

 

Żywioł został opanowany po pięciu dniach, a cała akcja dogaszania pogorzeliska trwała do 14 września. W walce z pożarem łącznie walczyło 10 tysięcy ludzi, niestety zginęło dwóch strażaków oraz jedna osoba cywilna.

 

Las Kuźnia Raciborska
fot.1087 Punkt widokowy

 

Dzisiaj można zobaczyć jak odradza się zniszczony las. Wyznaczono w tym miejscu trasy rowerowe oraz biegowe. Ścieżki prowadzą przez piękne lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. W trakcie jazdy można podziwiać proces odnawiania się drzewostanów po ich całkowitym zniszczeniu w 1992 roku. Odradzający las na dawnym pożarzysku stanowią głównie sosny, brzozy i modrzewie.

 

kaplica św. Magdaleny
fot. 1089 – Kaplica św.Marii Magdaleny koło Goszyc

 

1092 – Miejsce w którym zginęli strażacy

 

Las w Rudach
fot. 1084 – Tory kolei piaskowej

 

 

Las w Rudach
fot.1083 – Z leśnych dróg chętnie korzystają rowerzyści

 

 

Las w Rudach
fot.1085 – Kamień pamiątkowy

 

 

Las w Rudach
fot. 1086 – Las nieobjęty pożarem

 

1093 – Wieża obserwacyjna w okolicach Solarni