Ruiny pałacu w Łanach
Łany, niewielka miejscowość w województwie opolskim, kryje w sobie niezwykły zabytek – pałac, który choć dziś jest w ruinie, wciąż przyciąga uwagę miłośników tego typu historii i architektury.
Pierwsze wzmianki o Łanach pochodzą z 1295 roku. Przez wieki miejscowość należała do różnych właścicieli, w tym do klasztoru norbertanek w Czarnowąsach oraz rodzin von Oppersdorff i von Gaschin. W 1875 roku majątek w Łanach nabył Artur von Reibnitz, który prawdopodobnie zlecił budowę neogotyckiego pałacu. Pałac wzniesiono na planie zbliżonym do litery „L”. Był to budynek murowany z cegły, częściowo podpiwniczony, z asymetryczną bryłą składającą się z kilku części: wieży, parterowej części z poddaszem oraz dwukondygnacyjnej części również z poddaszem.
Po śmierci Artura von Reibnitz w 1931 roku, majątek przeszedł na jego syna, Johanna, który jednak rzadko przebywał w Łanach. W czasie działań wojennych w 1945 roku pałac został uszkodzony. Po wojnie majątek został znacjonalizowany i przekazany PGR, co doprowadziło do dalszej degradacji budynku. Obecnie ruiny pałacu są własnością prywatną. Niestety, obiekt jest w złym stanie technicznym i nie jest zabezpieczony. Można go zobaczyć jedynie z pewnej odległości, zza płotu.
Więcej o tym miejscu na stronie: palaceslaska.pl