Dawny dworzec kolejowy w Długomiłowicach. Długomiłowice, niewielka wieś w województwie opolskim, skrywają w sobie historię dawnej kolei. Stacja kolejowa, niegdyś tętniąca życiem i łącząca różne zakątki regionu, dziś pozostaje jedynie wspomnieniem.
Stacja kolejowa w Długomiłowicach została otwarta w 1898 roku, wraz z linią kolejową nr 195 Kędzierzyn Koźle Zachodnie – Baborów. Początkowo obsługiwała ona ruch lokalny, ale z czasem stała się ważnym punktem na mapie kolejowej Górnego Śląska. Przez Długomiłowice przejeżdżały pociągi pasażerskie, towarowe, a nawet kursujące do Czech.
Dworzec kolejowy był okazałym budynkiem, szczycącym się typową dla niemieckiej architektury czerwoną cegłą. Obok dworca znajdowały się magazyny i bocznice kolejowe, a także budynki mieszkalne dla kolejarzy. Stacja stanowiła ważny punkt integracji lokalnej społeczności, wokół którego rozwijało się życie towarzyskie i handlowe.
Niestety, czasy świetności dworca w Długomiłowicach minęły wraz z upadkiem kolei w regionie. W 1997 roku linia kolejowa nr 195 została zamknięta dla ruchu pasażerskiego, a następnie rozebrana. Dworzec i zabudowania kolejowe popadły w ruinę, stając się smutnym symbolem przemijania.
Dziś po dawnej stacji pozostały jedynie zarysy peronów, zarośnięte trawą tory i opuszczony budynek dworca. Mimo upływu lat, miejsce to wciąż budzi nostalgię wśród starszych mieszkańców Długomiłowic, którzy pamiętają czasy, gdy pociągi zatrzymywały się tu regularnie, a stacja tętniła życiem.
Zobacz też:
Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl
lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe