Elektrownia Łaziska. Historia elektrowni sięga 1917 roku, kiedy to książę pszczyński Jan Henryk XV Hochberg obok miejscowej kopalni wzniósł elektrownię i zakład produkcji karbidu. Początkowo pracowała ona jedynie na potrzeby książęcych zakładów przemysłowych. W 1918 r. elektrownia posiadała 12 kotłów parowych o ciśnieniu 15 atmosfer i dwa turbozespoły o łącznej mocy 11,6 MW.
ROZWIŃ TEKST
W 1922 roku ziemia pszczyńska weszła w skład państwa polskiego. Książę Hochberg związał się z kapitałem szwajcarskim, w wyniku czego istniejąca elektrownia i karbidownia utworzyły w 1927 roku zakłady „Elektro" w Łaziskach Górnych.
Dzięki rozbudowie w 1929 roku elektrownia osiągnęła już moc 87,1 MW i była największym zakładem tego typu w Polsce. Pod koniec lat 30. XX wieku z powodu trudności finansowych i zaległości podatkowych, zakłady „Elektro“ przeszły pod zarząd skarbu państwa polskiego.
Tyle o początkach elektrowni w Łaziskach. Przez lata zakład był wielokrotnie modernizowany, a moc wyprodukowanej energii ciągle wzrastała. Od grudnia 2000 roku, elektrownia Łaziska weszła w skład Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Obecnie posiada 1155 MW zainstalowanej mocy elektrycznej.
Na terenie elektrowni działa MUZEUM ENERGETYKI, które bardzo polecam odwiedzić. Miejsce to stworzone zostało i jest prowadzone przez pasjonatów w dziedzinie energetyki. Każdy, kto to muzeum odwiedzi, wiele się dowie i wiele rzeczy zobaczy. Naprawdę polecam.