Muzeum Energetyki

Muzeum Energetyki - Elektrownia Łaziska

Łaziska Górne - miasto w powiecie mikołowskim, na południowym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Znajduje się tu elektrownia, której początki sięgają 1917 roku.

 

Muzeum Energetyki

 

W 2000 roku podczas posiedzenia Zarządu elektrowni Klemens Ścierski, dyrektor Elektrowni „Łaziska” wystąpił z pomysłem stworzenia stałej ekspozycji dokumentującej historię zakładu. Powołano zespół, który przystąpił do działań organizacyjnych. O pomoc w realizacji planu poproszono obecnych i byłych pracowników elektrowni. Muzeum szybko otrzymało liczne eksponaty oraz sporą chęć pracy przy jego tworzeniu. W listopadzie 2002 roku Muzeum Energetyki zostało oficjalnie zarejestrowane w sądzie i uzyskało osobowość prawną. W 2003 roku muzeum przeniesiono do nowej siedziby o powierzchni ponad 500 m2, w budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku.

Dziś w Muzeum Energetyki podziwiać możemy  wiele ciekawych eksponatów. Oprócz wszelakich zabytkowych przyrządów pomiarowych i aparatury zabezpieczeniowej, jest też fragment rozdzielni ze szwajcarskim wyłącznikiem wysokiego napięcia, turbina parowa z czasów wojny, oraz przedwojenny silnik spalinowy „Deutz” zasilany biogazem. Znajduje się tu wiele dawnych domowych odbiorników prądu.

Cennym eksponatem jest żarówka Edisona, którą przywieziono z Rodezji, gdzie świeciła do 1970 roku. Żarówka ta jest zapalana raz w roku, 6 stycznia podczas tzw. Święta Światła.

Od 2010 roku w muzeum działa sala doświadczalna, w której zobaczymy wyładowania elektryczne rzędu 1000000 V.

 


Zapraszam do odwiedzania Muzeum, bo warto!

Wszystkie informacje i godziny otwarcia muzeum znajdują się na stronie internetowej Muzeum Energetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *