Hałda „Skalny” w Łaziskach Górnych jest jedną z największych w Europie. Jej wysokość względna to 92 metry i jest to doskonały punkt widokowy. Ze szczytu hałdy rozciąga się rozległa panorama górnośląskich miast oraz Beskidów. Obecnie miejsce to jest celem wielu wycieczek, choć wstęp na teren jest teoretycznie zabroniony.
Hałda w Łaziskach Górnych znajduje się przy kopalni Bolesław Śmiały. Pogórnicze odpady na Skalnym gromadzono oficjalnie przez 86 lat, od 1912 do 1998 roku. Przypuszcza się że hałda zaczęła powstawać wiele lat wcześniej, ponieważ górnictwo na tym terenie działa od ponad 200 lat. Obecnie zwałowisko to zajmuje powierzchnię 30 ha, a waga zgromadzonego w nim materiału skalnego szacowana jest na ok. 17 mln ton.
Dzisiaj hałda w Łaziskach to porośnięte trawą wzgórze, ale przez wiele lat swojej aktywności była wielkim utrapieniem dla mieszkańców Łazisk, oraz władz samej kopalni. Przez lata w hałdzie następował samozapłon materiałów, przez co wydzielały się toksyczne gazy. Stosując nowatorską metodę i wykorzystując popiół z pobliskiej elektrowni, na szczęście udało się ją wygasić.
Zobacz album
Poranek na Hałdzie Skalny