Dom towarowy Kaufhaus

Dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Jest to najstarszy dom towarowy na Śląsku i jeden z najstarszych w Europie. Obiekt posiadający bardzo ciekawą i piękną architekturę, powstał w 1904 roku na terenie istniejącego od 1880 roku osiedla robotniczego Gutte Hoffnung. Osiedle to później otrzymało również nazwę Kaufhaus. W bezpośrednim sąsiedztwie domu towarowego znajdowała się Friedenshütte, obecnie Huta Pokój.

 

 

Dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej
fot. 3057 Dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej

 

W domu towarowym Kaufhaus, na powierzchni ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych znajdowały sklepy spożywcze i wielobranżowe. Były też drogerie, sklepy tekstylne, zakłady usługowe, bary i restauracje. Na zapleczu kompleks posiadał chłodnie, baseny na ryby, ubojnię, masarnię oraz spichlerz. Kaufhaus był wyposażony w panoramiczne windy pasażerskie, które znajdowały się w wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Obiekt posiadał własną kotłownię i był wyposażony w system ogrzewania i wentylacji. Znajdował się również system ramp łączących budynek z szeregiem tuneli i wind towarowych. Każde piętro posiadało sejf a w piwnicy znajdował się skarbiec, do którego pieniądze były transportowane za pomocą specjalnego urządzenia.

 

Osiedle i dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej
fot. 3081 Osiedle i dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Z prawej strony zabudowania huty

 

Po II wojnie światowej obiekt przekształcono w siedzibę dyrekcji Huty Pokój. Po zmianie ustroju, na początku lat 90 właścicielem został PSS Społem.  W 1999 roku dom towarowy Kaufhaus, który w tym czasie nie był już w dobrym stanie technicznym, wykupili prywatni właściciele. Od tego czasu rodzina Truszczyński systematycznie przywraca budowli dawną świetność.

 

Dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej
fot. 3078 Dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej

 

Familoki na osiedlu Kaufhaus w Rudzie Śląskiej.

 

Osiedle i dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej
fot. 3080 Osiedle i dom towarowy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej

 

Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej
fot. 3079 Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. W tle widoczny wielki piec huty “Pokój”

 

Zobacz więcej: Kolonia Kaufhaus

5 1 głosuj
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze