Drewniany kościół w Miasteczku Śląskim

Drewniany kościół w Miasteczku Śląskim. Przejeżdżając główną drogą przez rynek w Miasteczku Śląskim, warto zwrócić uwagę na stojący przy nim kościół św. Jerzego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kościół zbudowany został w 1666 roku, a konsekrowany cztery lata później. Orientowany, wybudowany w konstrukcji zrębowej, na podmurówce z kamienia. Nawa kościoła jest na rzucie zbliżonym do kwadratu. Prezbiterium jest węższe od nawy, wydłużone, zamknięte trójbocznie. Od północnej strony prezbiterium znajduje się prostokątna zakrystia. Od zachodu do nawy dostawiona jest niewielka kruchta. Kościół otoczony otwartymi sobotami. Dachy są pokryte gontem. W dachu nad nawą znajduje się wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i hełmem.

 

 

Miasteczko Śląskie kościół drewniany
fot. 3782 Drewniany kościół w Miasteczku Śląskim

 

Stojąca obok kościoła dzwonnica powstała w tym samym czasie co kościół. Wybudowana na rzucie kwadratu, drewniana, konstrukcji słupowej. Wkomponowana w ogrodzenie kościoła pełniła równocześnie funkcję bramy.

 

Miasteczko Śląskie - kościół drewniany
fot. 3784

 

Przy drewnianym kościele znajduje się murowany, neogotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP wybudowany w latach 1905–1908.

 

kościół w Miasteczku Śląskim
fot. 3783

 

Zobacz na mapie


Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze