Jesień w Mosznej

  •  

Ostatni dzień października, ósma rano. Pierwsze promienie słońca przebłyskują pomiędzy koronami drzew. Spokój, cisza.

 

Pałac Zamek Moszna

 

 

Pałac Zamek Moszna

 

 

Zamek w Mosznej

 

 

Zamek w Mosznej

 

W pałacowym basenie fontanny, pięknie odbijał się wizerunek całej budowli. Mogło by powstać ciekawe zdjęcie, gdyby nie ci dzisiejsi, nowocześni artyści.

 

Moszna pałac

 

W Mosznej pięknie jest w maju i czerwcu gdy kwitną azalie i rododendrony. Jesienny spacer alejkami parku ma też swoje uroki.

 

Jesień w Mosznej

Park w Mosznej

Hubert von Thiele Winckler zarządził prace przy rozbudowie istniejącego w tym miejscu ogrodu, już parę lat po kupnie całego majątku. W 1896 roku wybuchł pożar który niemal strawił cały pałac. Na kilka lat trzeba było przerwać prace przy ogrodzie a zająć się odbudową pałacu. Podczas remontu obiektu, dobudowano jedno skrzydło w stylu neogotyckim.  Na początku XX wieku, gdy ukończono rozbudowę pałacu, panowała moda na parki krajobrazowe. Park krajobrazowy w Mosznej został zaprojektowany na terenie zajmującym powierzchnię 330 ha.

 

Park w MosznejCokół pomnika Huberta von Tiele-Wincklera. Pomnik zniszczony został w latach pięćdziesiątych XX wieku.  Może kiedyś doczekamy jego odbudowy?

 

Nowe założenie parkowe zaczyna się od znajdującej się przy drodze bramy, zwieńczonej rzeźbami walczących gladiatorów. Następnie główna oś kompozycyjna biegnie wzdłuż alei dębowej i dalej czterorzędową aleją kasztanowców.  Prowadzi ona w linii prostej na dziedziniec, przy którym znajduje się główne wejście do pałacu. Oś, przecinając środek  pałacu, biegnie przez taras i basen. Dalej, za renesansowym mostem, zaczyna się aleja lipowa, przy której znajdują się dwa wodne kanały. Aleja zakończona jest okrągłym placem na którym znajdował się pomnik Huberta von Tiele-Wincklera. 

 

Moszna park

 

Na terenie parku znajduje się kilka stawów, które były połączone ze sobą kanałami.  Całość kiedyś tworzyła drogę wodną, po której pływało się łódkami. Do dzisiaj zachowały się schody gdzie znajdowała się przystań dla łódek. W kierunku północnym, od pałacu biegnie prosta droga, zwana kiedyś aleją cesarską, o długości ok. 1,5 km. Prowadziła ona do lasu w którym odbywały się polowania. W parku znajduje się jeszcze jedna brama wjazdowa. Jest ona ozdobiona rzeźbami lwów i otwiera wjazd do parku krętą drogą obok stawu.

 

Park Moszna

 

 

Moszna park

 

 

Moszna park jesień

Tekst o parku na podstawie informacji na tablicy znajdującej się na terenie Zamku Moszna.

Więcej

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *