Jeziora Turawskie

Jeziora Turawskie to kompleks trzech zbiorników wodnych, znajdujących się kilkanaście kilometrów na wschód od Opola. Największy z nich jest zbiornikiem retencyjnym na rzece "Mała Panew", posiadający powierzchnię 24 km². Zbudowano go w latach 1933-1939 jako Turawa-Stausee, aby umożliwić regulację poziomu wody na Odrze oraz w celach rekreacyjno - wypoczynkowych. Obok dużego jeziora znajdują się jeszcze dwa mniejsze tzw. "Średnie" i "Małe". Zlokalizowane są przy południowym brzegu Jeziora "Dużego". Jeziora Turawskie powstały na miejscach wydobycia żwiru, wykorzystanego do budowy zapory. Położenie 16 km od Opola przyciąga zarówno jego mieszkańców, jak i ludność z całego Śląska. Brzegi jezior tworzą liczne plaże otoczone lasami, zlokalizowanych jest tu wiele ośrodków wypoczynkowych.

Jeziora Turawskie mają wiele do zaoferowania. Każdy kto spędza tu czas, na pewno nie będzie się nudził. Oprócz wody i plaży można skorzystać z wielu punktów gastronomicznych, lodziarni i barów z różnymi napojami, zlokalizowanych wzdłuż deptaków. W lasach okalających jeziora znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, które oferują oprócz noclegu też wiele atrakcji. Ponadto doskonałym sposobem na relaks i poznanie okolic jezior Turawskich jest uprawianie turystyki rowerowej. Zostało tu przygotowanych i oznakowanych kilka tras. Można też wypożyczyć sprzęt pływający, jak i uprawiać sporty wodne.

Czerwcowy weekend w Turawie

Jezioro Turawskie – lipiec 2020

Koniec lutego nad Jeziorem Turawskim

Turawa – obłoki srebrzyste

Czy jeziora Turawskie są atrakcyjne dla wędkarzy? Patrząc na to ile jest tu wody i ilu jest wędkarzy to chyba tak? Nie wiem do końca, bo nie wędkuję. Myślę jednak, że informacji na ten temat jest sporo.

Niestety, jest też jeden i to nie mały problem. Duże jezioro Turawskie jest dosyć płytkim zbiornikiem i latem, gdy utrzymuje się wysoka temperatura, w wodzie pojawiają się sinice. Woda wygląda wtedy jak zielona, olejna i toksyczna farba, uniemożliwiając korzystanie z letnich kąpieli. Przez to zielone paskudztwo ginie też wiele ryb, które zostały pozbawione tlenu. Problem ten pojawia się co roku i nie wiadomo kiedy się to skończy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *