Jezioro Pławniowice

jezioro Pławniowice

Jezioro Pławniowice. Górny Śląsk to region, który nie posiada naturalnych jezior. Wszystkie zbiorniki wodne istnieją dzięki przemysłowi, a przede wszystkim działającym na tym terenie kopalniom węgla, które potrzebowały piasku do wypełniania wyeksploatowanych wyrobisk. Pławniowicki zbiornik powstał w 1970 roku, również w wyrobisku po zakończonej eksploatacji kopalni piasku.

Jezioro znajduje się pomiędzy Niewieszem a Pławniowicami. Obecnie przyciąga ono wielu ludzi chcących spędzić czas na świeżym powietrzu. Jest to świetne miejsce dla wędkarzy, spacerowiczów i rowerzystów. Nazwa zbiornika pochodzi od wsi, nad którą się znajduje. Powierzchnia jeziora wynosi 250 ha i dzieli się na zbiornik duży i mały.

Plaża nad jezorem Pławniowice. Woda w pławniowickim jeziorze jest coraz to bardziej czysta. Stało się to po przez zamontowanie na dnie jeziora, specjalnej instalacji do odsysania brudnej wody i toksycznych sinic. Jakość wody w jeziorze sprawia że jest to bardzo popularne miejsce letniego wypoczynku dla mieszkańców nawet z dalekich śląskich miejscowości. Najbardziej odpowiednim miejscem dla plażowiczów jest kąpielisko przy piaszczystej plaży na północnym brzegu jeziora w miejscowości Niewiesze. W sezonie letnim, przy dobrej pogodzie jest to bardzo popularne i oblegane miejsce. Oprócz wody i piasku, znajdują się tam również campingi, pensjonaty, sklepy oraz gastronomia. Do dyspozycji jest również wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Jezioro Pławniowice plaża
Jezioro Pławniowice plaża

Zobacz też: