Kalwaria w Piekarach Śląskich

Kalwaria w Piekarach Śląskich

 

Kalwaria w Piekarach Śląskich mieści się na wzgórzu Cerkwica. Wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Pod koniec XIX wieku, w pobliżu Bazyliki górnicy, hutnicy i robotnicy Górnego Śląska wznieśli kaplice drogi krzyżowej, nawiązującej do nazw góry Kalwarii w Jerozolimie.

 

Piekary Śląskie kalwaria

 

Kolejni proboszczowie piekarscy (ks. Bernard Purkop, ks. Leopold Nerlich i ks. Karol Nerlich przy współpracy franciszkanina o. Władysława Schneidera) budowali Kalwarię od 1869 do 1896 roku. Uroczystej konsekracji Kalwarii i kościoła kalwaryjskiego p. w. Przemienienia Pańskiego dokonał 21 czerwca 1896 roku ks. Kardynał Georg von Kopp. Na Kalwarii, która zajmuje teren 10 hektarów, znajdują się kaplice Drogi Krzyżowej i 15 Kaplic Różańcowych.

 

Piekary Śląskie kalwaria

 

Na wzgórzu kalwaryjskim odbywają się uroczystości związane z pielgrzymowaniem do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej mężczyzn w maju i kobiet – w sierpniu. Na majowych spotkaniach mężczyzn z Maryją Piekarską, homilie na temat ludzkiej pracy, jej godności i praw robotniczych wygłaszał metropolita krakowski, Kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. W tym miejscu odbywają się obchody kalwaryjskie i obchody różańcowe, które pomagają odnaleźć właściwy sens ziemskiego pielgrzymowania.

Źródło tekstu:  tablica informacyjna na piekarskiej kalwarii. (październik 2013)

 

Piekary Śląskie kalwaria

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *