Koksownia w Orzegowie


Koksownia w Orzegowie. Pozostałości po nieistniejącym już wiele lat zakładzie.

 

Koksownia w Orzegowie

 

Budowę koksowni w Orzegowie rozpoczęto w 1900 roku. Nosiła ona wówczas nazwę Gotthard. Pierwsza, składająca się z 35 komór, bateria pieców koksowniczych powstała już w 1903 roku. Węgiel do koksowni dostarczała znajdująca się niedaleko kopalnia Gotthard. W 1908 roku w koksowni działały już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów.
Koksownia w Orzegowie zakończyła swoją działalność w 1976 roku. Do dzisiaj zachował się zaniedbany budynek wieży węglowej, fragment komór baterii koksowniczej oraz zbiornik smoły.

 

Koksownia w Orzegowie

 

Na początku 2018 roku, pojawiła się informacja o rekultywacji terenu po dawnej koksowni Orzegów. Miasto Ruda Śląska otrzyma na ten cel 17 mln zł, ze środków unijnych. Do życia przywróconych ma być prawie 5 ha zdegradowanego terenu. W planach jest zabezpieczenie zachowanych fragmentów budynków koksowni. Władze miasta obiecują również, że na całym obszarze objętym inwestycją utworzone zostaną alejki z latarniami i ławkami. Powstaną również inne obiekty małej architektury. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku.
Zdjęcia wykonane zostały w lipcu 2019 r.

 

Koksownia Orzegów

 

 

Koksownia Orzegów

Koksownia w Orzegowie – lipiec 2019

 

Koksownia Orzegów

 

 

Zobacz na mapie

 

 


Zobacz też: