Kolonia Zgorzelec w Bytomiu

Kolonia Zgorzelec

 

Kolonia Zgorzelec w Bytomiu.
Zbudowana w latach 1897–1901 kolonia robotnicza Zgorzelec – niem. Skorzeletz, położona jest nad rzeką Bytomką, pomiędzy Szombierkami a Łagiewnikami. Powstała dla pracowników ówczesnej huty Hubertus w Łagiewnikach. Inwestorem była Katowicka Spółka Akcyjna dla Górnictwa i Hutnictwa, założona w 1845 roku przez Huberta von Tiele-Wincklera. Kilkanaście lat później osiedle zostało własnością rodu Schaffgotsch. Znajdują się tu 34 familoki dwurodzinne i czterorodzinne. Budynki zbudowane są z czerwonej cegły, tak jak wiele innych domów dla robotników z okresu największego rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku.

Niestety spora część budynków obecnie jest opuszczona a ich stan techniczny jest bardzo zły. Niektóre są przeznaczone do wyburzenia, ponieważ znajdują się w totalnej ruinie. Kolonia Zgorzelec wpisana jest w rejestr zabytków.

 

 

 

Jeden komentarz

  1. 34 budynki zostały po pierwszej nie udanej rewitalizacji,w sumie ośiedle składało sie z 37 bydynków .aż strach pomyśleć ile ich zostanie jeśli dojdzie do kolejnej rewitalizacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *