Kopalnia Piasku Kotlarnia

Kopalnia Piasku Kotlarnia. Kopalnia piasku powstała w 1966 roku i była własnością Przedsiębiorstwa Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego. Przez lata surowiec wydobywano głównie na potrzeby śląskiego górnictwa. Piasek pozyskiwany jest na leśnym terenie o powierzchni ponad 1000 hektarów, pomiędzy miejscowościami: Kotlarnia, Ortowice, Korzonek oraz Lubieszów. Jak w przypadku kopalni węgla, tak i w przypadku odkrywkowej kopalni piasku, całość podzielona jest na pola górnicze. Są to wąskie pasy terenu, na których prowadzone jest wydobycie. Gdy oglądamy mapy lub zdjęcia lotnicze możemy zauważyć, że na wyeksploatowanych polach wydobywczych na nowo rośnie las a różnej wielkości głębsze miejsca wypełnione są wodą, która tworzy malownicze stawy i sadzawki.

Pozyskany surowiec wykorzystywany jest w budownictwie, pracach inżynieryjnych oraz górnictwie. Nie wiadomo jednak jak długo będzie prowadzone wydobycie w tym miejscu? Kopalnie, które były głównym odbiorcą piasku są likwidowane a te, które jeszcze istnieją, nie stosują już podsadzki. Zauważalna jest także kurcząca się sieć piaskowych linii kolejowych i częstotliwości kursujących po nich pociągów.

 

Kopalnia Piasku Kotlarnia

Pole Korzonek – koparka czerpakowa RS-500

 

Będąc w tym miejscu, w którym oficjalnie być nie można, warto zobaczyć trzy ogromne maszyny – są to koparki czerpakowe wyprodukowane w 1965 roku w NRD. Po dacie produkcji wywnioskować można, że te działające zabytki techniki są o rok starsze niż kopalnia, na której przez te wszystkie lata pracują.
Różne źródła podają, że w przyszłości wyrobisko ma być przekształcone w 950 hektarowy zbiornik wodny. Ma on być atrakcyjny pod względem przyrodniczym i rekreacyjno – wypoczynkowym. Dodatkowa informacja jest taka, że ma to być zbiornik zaporowy na przepływającej obok rzece Bierawka. Jak wiadomo, rzeka ta do czystych nie należy, a więc czy miejsce to będzie aż tak atrakcyjne?

 

 

Kopalnia Piasku Kotlarnia
Pole Ortowice – koparka SchRS-315 oraz RS-500


Kotlarnia kopalnia piasku

 

Zobacz na mapie