Meandry rzeki Odry

Meandry Odry
fot. 3350 Meandry Odry – panorama z wieży widokowej

 

Meandry rzeki Odry to siedmio-kilometrowy odcinek rzeki z licznymi, naturalnymi zakolami między przejściem granicznym Bohumin-Chałupki a ujściem rzeki Olzy do Odry. Na tym odcinku rzeka Odra stanowi granicę pomiędzy Polską a Czechami. Przylegające do rzeki tereny nadrzeczne są obszarem o bardzo wysokich walorach przyrodniczych.

 

Starorzecze Odry
fot. 3341 Starorzecze Odry

 

Obszar ten w granicach Bohumina od 2006 roku stanowi pomnik przyrody uznany przez urząd kraju morawsko-śląskiego. Natomiast w Polsce od 2004 roku, rozporządzeniem wojewody śląskiego, stanowi obszar chronionego krajobrazu.

Rzeka na ogół jest niedostępna.  Powodem jest mocno zarośnięty brzeg a miejscami zdarzają się wysokie skarpy podmywane przez wodę. Ze względu na to, że jest to obszar chroniony, swobodne poruszanie jest zabronione.

 

Miejsce gdzie rzeka Olza łączy się z Odrą
fot. 3345 Rzeka Olza po lewej i Odra po prawej

 

Na terenie Czech przygotowano specjalny szlak i kilka punktów, z których można pooglądać dziko wijącą się rzekę. Warto się nim wybrać, czy to pieszo czy na rowerze. Zaczynając jazdę lub wędrówkę przy zamku w Chałupkach, celem będzie bardzo ciekawe miejsce, gdzie rzeka Olza łączy się z Odrą. Oprócz głównego koryta Odry są miejsca gdzie zobaczymy dzikie starorzecza i rozlewiska. Niestety musimy wrócić tą samą drogą, ponieważ przejścia na polską stronę nie ma. Wracając można udać się nad jezioro Velké Kališovo a także zahaczyć o rynek w Starym Bohuminie. Tam i z powrotem mamy jakieś 13 km.

 

Meandry Odry
fot. 3347 Odra

 

Po polskiej stronie też jest przygotowana ścieżka. Po jej przebyciu dotrzemy do wieży widokowej z której zobaczymy panoramę całej okolicy. Trasa jest o połowę krótsza ale wygodniejsza. Jest też bardzo ciekawa i przyjemna. Są oczywiście miejsca gdzie zobaczymy meandrującą Odrę. Tam i z powrotem do pokonania jest 6,4 km. Do wieży widokowej dotrzeć można również od strony drogi krajowej 78 przy której znajduje się niewielki parking. Odległość to 950 m. w jedną stronę.

 

Starorzecze Odry
fot. 3353 Starorzecze Odry

Dla miłośników przyrody oddano do użytku ścieżkę edukacyjną wzdłuż meandrów Odry. Po obu stronach granicy umieszczono wiele tablic informacyjnych na temat flory i fauny.

 

Meandry Odry
fot. 3349 Widok w stronę wieży widokowej nad Odrą

 


cz. 2

Meandry Odry to odcinek rzeki na granicy Czech i Polski. Trasa pieszo-rowerowa zaczyna się przy przejściu granicznym. Po czeskiej stronie kończy się w miejscu, gdzie rzeka Olza łączy się z Odrą. Idąc natomiast polską stroną granicy, dotrzemy do wieży widokowej w Zabełkowie.

 

 

Dla rowerzystów proponuję mapę, która poprowadzi przez wszystkie punkty. Ponadto w Chałupkach warto zobaczyć Zamek Bogumiński a po czeskiej stronie rynek w Starym Bohuminie. Korzystając z ewentualnego nadmiaru czasu, warto wybrać się samochodem do Tworkowa gdzie znajdują się ruiny pałacu.

 

Meandry Odry
fot. 3338 Widok na zakole Odry od strony czeskiej

 

Starorzecze Odry
fot. 3342 Starorzecze Odry

 

Tuż za parkingiem w Starym Bohuminie kryje się fragment starorzecza, który też warto zobaczyć.

 

Starorzecze Odry
fot. 3340 Starorzecze Odry

 

 

Kališovo jezero w Bohuminie
fot. 3339 Kališovo jezero w Bohuminie

 

Miejsce, które widać na zdjęciu powyżej, darzę szczególnym sentymentem. Nad tym jeziorkiem w Bohuminie spędzałem dużo czasu, będąc na koloni w Czechosłowacji jakieś prawie 40 lat temu 🙂 Nie wiedziałem wtedy, że do polskiej granicy jest jakieś 100-200 metrów. Ha.

 

Meandry Odry
fot. 3343 Zakole Odry po czeskiej stronie granicy

 

Po czeskiej stronie nie ma tak ładnie wybetonowanego chodnika jak w Polsce. Jest tylko zwykła ziemna ścieżka. Jednak miejsca skąd możemy podziwiać Odrę są dobrze przygotowane. Są wiaty gdzie można odpocząć i oczywiście tablice informacyjne. Dobrze też są oznaczone ścieżki rowerowe.

 

Miejsce gdzie rzeka Olza łączy się z Odrą
fot. 3346 Miejsce gdzie rzeka Olza łączy się z Odrą

 

Obserwując Olzę i Odrę można było dojść do wniosku że na południu, w Czechach w ostatnich dniach więcej padało niż w polskiej części Śląska. Poziom wody w obydwu rzekach był wysoki a nurt bardzo wartki.

 

Meandry Odry
fot. 3348 Zakole Odry. Widok od polskiej strony

 

Starorzecze Odry
fot. 3351 Starorzecze Odry

 

Podążając w stronę wieży widokowej, mijamy po drodze bardzo urokliwe miejsca, gdzie w gąszczu wszelakiej roślinności kryją się odcinki starego koryta Odry.

 

Starorzecze Odry
fot. 3352 Starorzecze Odry

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *