Moszna – park przypałacowy. Hubert von Thiele Winckler zarządził prace przy rozbudowie istniejącego w tym miejscu ogrodu, już parę lat po kupnie całego majątku. W 1896 roku wybuchł pożar który niemal strawił cały pałac. Na kilka lat trzeba było przerwać prace przy ogrodzie a zająć się odbudową pałacu. Podczas remontu obiektu, dobudowano jedno skrzydło w stylu neogotyckim. Na początku XX wieku, gdy ukończono rozbudowę pałacu, panowała moda na parki krajobrazowe. Park krajobrazowy w Mosznej został zaprojektowany na terenie zajmującym powierzchnię 330 ha.
Nowe założenie parkowe zaczyna się od znajdującej się przy drodze bramy, zwieńczonej rzeźbami walczących gladiatorów. Następnie główna oś kompozycyjna biegnie wzdłuż alei dębowej i dalej czterorzędową aleją kasztanowców. Prowadzi ona w linii prostej na dziedziniec, przy którym znajduje się główne wejście do pałacu. Oś, przecinając środek pałacu, biegnie przez taras i basen. Dalej, za renesansowym mostem, zaczyna się aleja lipowa, przy której znajdują się dwa wodne kanały. Aleja zakończona jest okrągłym placem na którym znajdował się pomnik Huberta von Tiele-Wincklera.
Na terenie parku znajduje się kilka stawów, które były połączone ze sobą kanałami. Całość kiedyś tworzyła drogę wodną, po której pływało się łódkami. Do dzisiaj zachowały się schody gdzie znajdowała się przystań dla łódek. W kierunku północnym, od pałacu biegnie prosta droga, zwana kiedyś aleją cesarską, o długości ok. 1,5 km. Prowadziła ona do lasu w którym odbywały się polowania. W parku znajduje się jeszcze jedna brama wjazdowa. Jest ona ozdobiona rzeźbami lwów i otwiera wjazd do parku krętą drogą obok stawu.
Więcej
Zamek Moszna
Zobacz też: