Muzeum Energetyki - Elektrownia Łaziska
Łaziska Górne - miasto w powiecie mikołowskim, na południowym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Znajduje się tu elektrownia, której początki sięgają 1917 roku.
W 2000 roku podczas posiedzenia Zarządu elektrowni Klemens Ścierski, dyrektor Elektrowni „Łaziska” wystąpił z pomysłem stworzenia stałej ekspozycji dokumentującej historię zakładu. Powołano zespół, który przystąpił do działań organizacyjnych. O pomoc w realizacji planu poproszono obecnych i byłych pracowników elektrowni. Muzeum szybko otrzymało liczne eksponaty oraz sporą chęć pracy przy jego tworzeniu. W listopadzie 2002 roku Muzeum Energetyki zostało oficjalnie zarejestrowane w sądzie i uzyskało osobowość prawną. W 2003 roku muzeum przeniesiono do nowej siedziby o powierzchni ponad 500 m2, w budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku.
Dziś w Muzeum Energetyki podziwiać możemy wiele ciekawych eksponatów. Oprócz wszelakich zabytkowych przyrządów pomiarowych i aparatury zabezpieczeniowej, jest też fragment rozdzielni ze szwajcarskim wyłącznikiem wysokiego napięcia, turbina parowa z czasów wojny, oraz przedwojenny silnik spalinowy „Deutz” zasilany biogazem. Znajduje się tu wiele dawnych domowych odbiorników prądu.
Cennym eksponatem jest żarówka Edisona, którą przywieziono z Rodezji, gdzie świeciła do 1970 roku. Żarówka ta jest zapalana raz w roku, 6 stycznia podczas tzw. Święta Światła.
Od 2010 roku w muzeum działa sala doświadczalna, w której zobaczymy wyładowania elektryczne rzędu 1000000 V.
Zapraszam do odwiedzania Muzeum, bo warto!
Wszystkie informacje i godziny otwarcia muzeum znajdują się na stronie internetowej Muzeum Energetyki.