Pałac i park w Pszczynie

 

Pałac w Pszczynie jest dawną rezydencja magnacką, powstałą po wielu przebudowach z istniejącego tu od XII wieku zamku. W średniowieczu był własnością między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, a od 1765 do 1847 roku książąt Anhalt-Köthen-Pless. Od 1847 roku posiadłość była własnością książąt Hochberg von Pless z Książa, którzy przebudowali obiekt, nadając mu swój obecny kształt w stylu neobarokowym. Po zajęciu Pszczyny przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku, w zamku urządzono szpital wojskowy. W przeciwieństwie do wielu innych budowli tego typu na Śląsku, pałac wraz z wyposażeniem pozostał praktycznie nienaruszony.

Zamek w Pszczynie, bo taka jest jego oficjalna nazwa, jest siedzibą utworzonego w czerwcu 1945 roku muzeum.
W latach 60. i 70. przeprowadzono gruntowny remont obiektu i utworzono Muzeum Wnętrz Zabytkowych.
W 1995 rozpoczęto kolejny generalny remont, w ramach którego zdecydowano się odtworzyć oryginalny wygląd wnętrz zamkowych gdy budowla była własnością książąt Hochberg von Pless.

fot. 1102

Pszczyński park jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. Jego powierzchnia wynosi 156 ha. Park leży wzdłuż rzeki Pszczynki, która przepływa przez sztucznie utworzone stawy i kanały. Początki parku wiążą się z założeniem w XVI wieku ogrodu warzywnego oraz zwierzyńca. Obecny kształt w stylu angielskim nadano mu w drugiej połowie XIX wieku. Cały park podzielony jest na trzy części. Najbardziej znana jest część przypałacowa, gdzie oprócz wielu alejek i przerzuconych nad kanałami mostków, znajdują się wkomponowane elementy architektury. Znajdują się tu: pawilon herbaciany, brama chińska, lodownia.
Spacerując po parku można zobaczyć także Nekropolię Książąt Anhalt-Köthen-Pless oraz groby członków rodu książęcego Hochberg von Pless.

fot. 4

Osobne albumy

Majowy poranek w Pszczynie

Jesień w pszczyńskim parku

Park w Pszczynie – czerwiec 2019

Dalsza część po reklamie

fot. 1108

Pszczyna - styczeń 2019

fot. 506

Przejdź do kategorii: Zamki i pałace na Górnym Śląsku


Zobacz też:

Tekst na podstawie informacji ze strony: wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *