Pałac w Baranowicach

Pałac w Baranowicach. Baranowice to obecnie dzielnica Żor. Znajduje się tu pałac po przeprowadzonym kompleksowym remoncie.

 

Pałac w Baranowicach
fot. 4667 – Pałac w Baranowicach

 

Pałac w Żorach Baranowicach wybudowany został w XVII wieku w stylu barokowym, jednak była to całkiem inna budowla jaką widzimy obecnie. W połowie XIX wieku obiekt został przebudowany na styl klasycystyczny przez Emila von Duranta, ówczesnego właściciela miejscowości. Po pierwszej wojnie światowej, pałac przeszedł na własność dużych spółek przemysłowych. Po drugiej wojnie światowej, majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Rezydencję pałacową zamieniono w ośrodek wypoczynkowy, a następnie w szkołę, która istniała do lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu budynek był niezagospodarowany i zaczął powoli popadać w ruinę. Pałac był w posiadaniu kilku prywatnych właścicieli, ci jednak nie przeprowadzili żadnego znaczącego remontu. W 2008 r. zrujnowany zabytek nabył Urząd Miasta w Żorach. Od tego czasu miasto zaczęło starania o pozyskanie funduszy na remont pałacu wraz z parkiem.

 

Żory Pałac w Baranowicach
fot. 4671

 

W ramach projektu pt. “W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, udało się zdobyć dofinansowanie. Prace nad renowacją Pałacu w Baranowicach rozpoczęły się w lipcu 2020 roku. Remont budynku został zakończony w lutym 2023 roku. W otaczającym pałac parku, trwają jeszcze prace renowacyjne.

 

Pałac Żory Baranowice
fot. 4672

 

Żory pałac Baranowice
fot. 4668

 

Dalsza część po reklamie

 

Żory Baranowice Ruda
fot. 4669

 

Żory Pałac Baranowice
fot. 4670

źródło informacji: www.facebook.com/parkbaranowice

Zobacz więcej: Zamki Pałace i Dwory

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *