Pałac w Dąbrowie

Dąbrowa /niem. Dambrau / – miejscowość położona ok. 11 km na zachód od Opola, w połowie drogi do Niemodlina.
Znajduje się tu zespół pałacowy, którego początki sięgają 1615 roku.

 

Pałac w Dąbrowie

Pałac w Dąbrowie – 2014

 

Ówczesny zamek w Dąbrowie został zbudowany w latach 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Mettich. Nie wiadomo czy istniała w tym miejscu jakaś wcześniejsza średniowieczna budowla.
Trzyskrzydłowy renesansowy zamek wybudowany został z cegły na planie nieregularnego czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. W 1740 r. majątek sprzedano Larischom, którzy zarządzali zamkiem przez prawie 30 lat. Kolejnymi właścicielami tego miejsca byli Prittwitzowie a od 1788 roku Zieglerowie, którzy założyli tu 22 hektarowy park. W 1892 roku pałac został kupiony przez Hochbergów. Zamek został całkowicie przebudowany przez hrabiego Hochberg w latach 1894 – 1897 w stylu neorenesansowym i wówczas niemal zupełnie zmienił wygląd, nadając budowli obecny pałacowy kształt. W 1933 r. ostatni właściciel musiał opuścić Dąbrowę uciekając do Anglii przed NSDAP. II wojnę światową pałac przetrwał w dobrym stanie ale został rozszabrowany przez Armię Czerwoną.
Po wojnie, jak w wielu obiektach tego typu, mieściły się w nim magazyny. W 1975 r. pałac wraz z parkiem przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu. Obecnie obiekt należący do Uniwersytetu Opolskiego jest w bardzo złym stanie technicznym. Uczelnia ma pomysł na zagospodarowanie tego miejsca ale ………..

 

Pałac w DąbrowiePałac w Dąbrowie – 2018

 

Zobacz zdjęcia pałacowych pomieszczeń

 

 


Zobacz też: