Pałac w Kopicach - Kopice to niewielka wieś położona pomiędzy Grodkowem a Niemodlinem. Do 1945 roku nosiła nazwę Koppitz.
Znajdują się tu ruiny pięknego niegdyś pałacu, zwanego pałacem na wodzie, ponieważ otaczały go rozległe stawy wraz siedemdziesięcio hektarowym parkiem krajobrazowym.
Pierwsze informacje na temat tego miejsca pochodzą z 1360 roku, kiedy Kopice były siedzibą rodu von Borsnitz. Od 1450 roku znalazły się w posiadaniu rodziny von Beess. Następnie w 1534 roku zostały własnością kanonika katedry wrocławskiej - Baltzazara von Neckern. Następni właściciele to Jan Henryk Heymann von Rosenthal, Gotfryd von Spaetgen, a od 1751 r. śląska rodzina szlachecka von Sierstorpff. W 1783 roku Heinrich Kasper zainicjował przebudowę starej rycerskiej siedziby na klasycystyczną rezydencję, której architektem był Jan Rudolph.
Najbardziej jednak znanymi właścicielami tych okolic byli Hans Ulryk von Schaffgotsch i jego małżonka Joanna Gryczik von Schomberg-Godulla. W 1859 roku zakupili oni obiekt wraz z całą wsią. w 1864 roku architekci Carl Lüdecke i Carl Heidenreich, stworzyli z kopickiego zamku prawdziwe architektoniczne dzieło sztuki. Po przebudowie pałac zyskał charakter w stylu neogotyku z elementami neorenesansowymi. Powstały dwie czworoboczne wieże zakończone iglicami, oranżeria i rozarium. Od strony południowej zbudowano kaplicę. Powstał również kamienny most łączący fosę ze stawem. Elewacja posiadała liczne zdobienia i rzeźby. Joanna Schaffgotsch zmarła w 1910 roku, a pięć lat później również jej mąż. Pochowano ich w Kopicach, w mauzoleum przy kościele. Kopicki majątek należał do rodziny Schaffgotsch do 1945 roku.
Wtedy kończy się też historia pięknego pałacu.
Zespół pałacowo-parkowy przetrwał II wojnę światową i nie uległ żadnym zniszczeniom. Jeszcze w 1945 roku splądrowano mauzoleum i zniszczono sarkofagi. Natomiast zwłoki Urlicha i Joanny zostały zbezczeszczone. Pałac, którego właścicielem po nacjonalizacji zostało Nadleśnictwo Katowice, był wielokrotnie okradany i demolowany. Sto lat po ślubie Hansa Ulricha i Johanny, w 1958 roku pałac został spalony. Od tego czasu stan techniczny zdemolowanego zabytku, z roku na rok był coraz to gorszy. W 1990 r. pałac wraz z 70 ha parkiem zostaje zakupiony przez krakowskiego biznesmena za symboliczną sumę 5000 złotych. Inwestor obiecał gminie, że doprowadzi obiekt do stanu za czasów swojej świetności. Cel był jednak taki aby sprzedać całość z ogromnym zyskiem. W międzyczasie obiekt nadal ulegał dalszym dewastacjom i grabieżom. W czerwcu 2008 r. pałac nabywa kolejny inwestor. Pałac już jako element handlu zostaje w 2014 roku wystawiony na sprzedaż za kwotę 5 milionów zł. Czy kiedyś znajdzie się ktoś, komu naprawdę będzie zależało na odbudowie tego już zrujnowanego zabytku? Niegdyś pięknego założenia pałacowo-parkowego, cuda architektury?
Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl
Pałac w Kopicach otacza park krajobrazowy. Dzisiaj tak zaniedbany że parku raczej nie przypomina. W czasach gdy był zakładany, powstały stawy otaczające z trzech stron kopicką rezydencję. Były one połączone malowniczymi kanałami. Stworzone sztuczne wyspy dodawały uroku całej tej wodnej atrakcji. Powstały liczne alejki oraz obiekty małej parkowej architektury. Sprowadzono również z całej Europy liczne gatunki roślin egzotycznego pochodzenia. Park zdobiło ponad tysiąc rzeźb przedstawiające ludzkie i zwierzęce postacie o naturalnych rozmiarach.