Pałac w Kotliszowicach

Pałac w Kotliszowicach. Kotliszowice to niewielka wieś koło Toszka. Pośrodku zaniedbanego parku dworskiego, jeszcze bardziej zaniedbany, wręcz zrujnowany, pałac. Nie umiem znaleźć więcej informacji na jego temat, nie wiem nawet kto jest właścicielem tego obiektu i całego terenu.

 

Kotliszowice pałac dwór
fot. 3644

 

Pałac został wybudowany w 1861 roku, w stylu romantycznym. Wraz z budynkami gospodarczymi, przylegał do rozległego parku krajobrazowego.

Przed II wojną światową, majątek należał do skarbu państwa i zarządzany był przez różnych dzierżawców. Po wojnie, jak już wiadomo, tereny Śląska weszły w skład Państwa Polskiego. Jak wiele takich posiadłości, zespół dworski w Kotliszowicach, wraz z parkiem został przejęty przez PGR. Sam pałac został przebudowany. Zatracił wówczas swój pierwotny kształt i wszystkie cechy romantyzmu. Gdy minęły w Polsce czasy socjalizmu i nastąpiła demokracja, obiekt został sprywatyzowany. Prawdopodobnie nie był wiele wart, bo jak widać właściciel o niego nie dbał.

W 2016 roku pożar strawił cały dach oraz inne drewniane elementy konstrukcji. Pomimo dużych zniszczeń, budynek dalej wygląda jak wygląda i jakoś się trzyma. Po zabudowaniach gospodarczych zostało tylko kilka ścian. A park? Tak, dalej rosną tam drzewa.

 

 

Pałac w Kotliszowicach
fot. 3647

 

 

Kotliszowice
fot. 3645

 

 

 

Pałac w Kotliszowicach
fot. 3643 Pałac w Kotliszowicach

 

 

Kotliszowice
fot. 3646

 

 

 


Zobacz też:

 

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze