Pałac w Krzyżanowicach

 

Pałac w Krzyżanowicach2012-05-20

Pałac – usytuowany w centralnej części miejscowości, przy ul. Kolejowej. Zbudowany w 1700 roku przez hrabiego Jana Bernarda Praschma, a po jego śmierci w 1708 roku sprzedany baronowi Karolowi Gabrielowi von Wengerski. 22 listopada 1775 roku pałac stał się własnością rodu Lichnowskich, którzy gruntownie go przebudowali około 1856 roku w stylu neogotyckim. Dzisiaj stanowi eklektyczną mieszaninę stylów. Pałac został wzniesiony na planie rzutu prostokąta z trzema ośmiobocznymi basztami w narożach i wieżą od strony południowo-wschodniej, w której znajduje się kaplica. W latach 1843-48 przebywał i tworzył w pałacu Franciszek Liszt. Istnieją również dowody na pobyt w tym obiekcie Ludwika van Beethovena.

Do pałacu prowadzi brama wjazdowa, wychodząca na obecną ulicę Tworkowską. Jest to obiekt murowany, wybudowany w 1856 roku przez księcia Karola von Lichnowskiego. Nad bramą znajduje się pamiątkowa tablica, na której widnieje nazwisko księcia i rok budowy bramy. Dawniej nad bramą znajdowało się mieszkanie, którego lokator miał za zadanie zamykać ją i otwierać. Wrota, które zawieszone są w bramie, zostały ręcznie wykute przez miejscowego kowala. Obecnie ze względu na silne pęknięcia muru, brama została zamknięta w 1993 roku, a nowe wejście do pałacu znajduje się przy ul. Wyzwolenia. Wokół pałacu zachował się do dzisiaj okazały park, w którym rosną wiekowe okazy drzew.

Obecnie w pałacu mieści się Dom Opieki Społecznej Różany Pałac prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy.

 

Pałac w Krzyżanowicach

 

 

Krzyżanowice pałac

 

 

Krzyżanowice brama

 

 

Krzyżanowice brama

 

 

Pałac w Krzyżanowicach

żrudło tekstu: www.krzyzanowice.pl


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *