Pałac w Rzuchowie

Pałac w Rzuchowie. Rzuchów / niem. Schönburg to miejscowość znajdująca się w powiecie raciborskim, przy drodze z Raciborza do Rybnika. Znajduje się tu, zbudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku, pałac.

Pałac zbudowany został w 1888 roku przez Heinricha Himmla, który był jego pierwszym właścicielem, następnie przejął go Joachim von Klützow. Po II wojnie światowej został zniszczony, a jego odnowy dokonało Ministerstwo Zdrowia z przeznaczeniem na państwowy dom dziecka.

 

Pałac w Rzuchowie
fot. 3183 Pałac w Rzuchowie 03 2014

 

Obiekt posiada elewację z żółtej cegły.  Pałacowe okna zdobione są ozdobnymi obramieniami, a na parterze półokrągłymi naczółkami wypełnionymi sztukateriami z motywem muszli.  Przy wejściu znajduje się półkolisty portal wsparty na dwóch kolumnach wraz z kartuszem herbowym pierwszego właściciela. Pałacowa wieża zwieńczona jest szpiczastym hełmem. W tylnej części znajduje się ganek i wykusz z balkonem.

 

Pałac Rzuchów
fot. 3182

Patrząc na ten budynek (marzec 2014) aż dziw bierze, że w latach osiemdziesiątych XX w. był jeszcze w dobrym stanie. W latach dziewięćdziesiątych pałac został oddany w prywatne ręce i od tego czasu było tylko gorzej. Od jakiegoś czasu pałac ma nowego właściciela. Mam nadzieję, że przywróci mu on dawną świetność.

 

Pałac w Rzuchowie
fot. 3181

 

 

Pałac Rzuchów
fot. 3180

 

 

Pałac w Rzuchowie
fot. 3179

 

 

Pałac Rzuchów
fot. 3178

 

 

Pałac w Rzuchowie
fot. 3177

 

 

Pałac Rzuchów
fot. 3176

 

 

Pałac w Rzuchowie
fot. 3175

 

Pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym z jedynym pomnikiem przyrody – dębem szypułkowym mającym ok 250 lat.

 

Pałac Rzuchów
fot. 3174