Przezchlebie Ziemięcice Świętoszowice

Przezchlebie, Ziemięcice, Świętoszowice – trzy miejscowości w powiecie tarnogórskim.

 

Świętoszowice dworek

 

Dworek w Świętoszowicach jest pozostałością po folwarku, który istniał niegdyś w tym miejscu. Wybudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku, przez ówczesnych właścicieli Świętoszowic, rodzinę Strachwitz. Po II wojnie światowej cały majątek został znacjonalizowany i jak wszystkie obiekty tego typu, stały się własnością PGR-u. Obecnie zabudowań gospodarczych już nie ma a budynek mieszkalny, doprowadzony do stanu beznadziejnego, czeka aż się sam zawali.

 

Świętoszowice dworek

 

Za budynkiem widoczne są prace przy budowie autostrady A1

 

Świętoszowice leśniczówka

 

Przy drodze z Szałszy do Boniowic znajduje się bardzo łady budynek byłej leśniczówki. Została wybudowana w stylu neogotyckim z kamienia i cegły, w 1900 roku.

 

Dalsza część po reklamie

 

Ziemięcice spichlerz

 

Wybudowany w 1780 roku, spichlerz w Ziemięcicach, jest jednym z najstarszych murowanych budynków gospodarczych na terenie Górnego Śląska.

 

Ziemięcice spichlerz

 

 

Ziemięcice ruiny kościoła

 

W Ziemięcicach znajdują się ruiny dawnego kościoła pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej, pochodzącego z początku XVI wieku.
W 1911 roku zawaliła się część sufitu kościoła. Postanowiono wówczas nie remontować świątyni. Po wybudowaniu nowego kościoła, stara budowla została zachowana w formie trwałej ruiny.

 

Przezchlebie

 

W Przezchlebiu znajduje się opuszczona nastawnia kolejowa. Przypomina ona o zlikwidowanym szlaku kolejowym z Bytomia do Pyskowic, przebiegającym w tym miejscu.

 

Zobacz też:

0 0 głosów
Twoja ocena
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze