Pyskowice – mosty nad Dramą

  •  

Pyskowice – mosty nad Dramą. W Pyskowicach znajduje się kompleks bardzo ciekawych mostów kolejowych. Wybudowane za niemieckich czasów, miały być elementem wielkiego węzła kolejowego. Każdy z tych kolejowych obiektów posiada różną wysokość, szerokość i kształt. Budowane w różnych latach i z różnych materiałów, miały jedno zadanie, połączyć brzegi rzeki Dramy, płynącej w tym miejscu malowniczą doliną.

 

Pyskowice mosty nad Dramą
Bały Pyskowice

 

Historia kolei w Pyskowicach, wówczas Peiskretscham zaczyna się w 1879 roku. Otwarto wówczas odcinek z Toszka, który był przedłużeniem linii kolejowej łączącej docelowo Wrocław z Bytomiem. Rok później przedłużono linię do Biskupic z odgałęzieniem do Łabęd. Od tego czasu Pyskowice stały się stacją węzłową.

 

Pyskowice - mosty kolejowe

 

 

Mosty kolejowe w Pyskowicach
Pyskowice – mosty nad Dramą

 

 

Pyskowice bały

 

 

Pyskowice most arkadowy

 

Do znacznej rozbudowy pyskowickiego węzła kolejowego przystąpiono w latach 30-tych XX wieku. W tym czasie powstał najwyższy obiekt kompleksu czyli wykonany z żelbetu, arkadowy most mający ponad 15 metrów wysokości.

 

Pyskowice węzeł kolejowy

 

W czasie trwania II wojny światowej, z powodu narastających kosztów spowodowanych działaniami wojennymi, zaniechano dalszej rozbudowy węzła kolejowego w Pyskowicach.

 

Pyskowice wiadukty

 

 

Pyskowice Drama

 

Most widoczny na zdjęciu, jako jedyny jest wykorzystywany przez państwowe koleje. Biegnie po nim linia kolejowa nr 132 do Opola i dalej do Wrocławia.

 

Bały Pyskowice

 

Dwa skrajne obiekty kompleksu mostów to betonowe konstrukcje w kształcie przypominającym podwójny tunel. Pierwszy, widoczny na zdjęciach, niewykorzystany obecnie w żadnym celu. Drugi, natomiast, służy jako przeprawa dla kolei piaskowych.

 

Pyskowice mosty kolejowe

 

 

Pyskowice konstrukcje betonowe

Bały Pyskowice – zobacz na mapie

Zobacz też:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *