Pyskowice – mosty nad Dramą

Pyskowice – mosty nad Dramą. W Pyskowicach znajduje się kompleks bardzo ciekawych mostów kolejowych. Wybudowane za niemieckich czasów, miały być elementem wielkiego węzła kolejowego. Każdy z tych kolejowych obiektów posiada różną wysokość, szerokość i kształt. Budowane w różnych latach i z różnych materiałów, miały jedno zadanie, połączyć brzegi rzeki Dramy, płynącej w tym miejscu malowniczą doliną.

 

Pyskowice mosty nad Dramą
Bały Pyskowice

 

Historia kolei w Pyskowicach, wówczas Peiskretscham zaczyna się w 1879 roku. Otwarto wówczas odcinek z Toszka, który był przedłużeniem linii kolejowej łączącej docelowo Wrocław z Bytomiem. Rok później przedłużono linię do Biskupic z odgałęzieniem do Łabęd. Od tego czasu Pyskowice stały się stacją węzłową.

 

Pyskowice - mosty kolejowe

 

Wspomóż w rozwoju tej strony. Zostań patronem na: Patronite.pl

lub wspomóż wpłatą dowolnej kwoty na konto bankowe

 

Mosty kolejowe w Pyskowicach
Pyskowice – mosty nad Dramą

 

 

Pyskowice bały

 

 

Pyskowice most arkadowy

 

Do znacznej rozbudowy pyskowickiego węzła kolejowego przystąpiono w latach 30-tych XX wieku. W tym czasie powstał najwyższy obiekt kompleksu czyli wykonany z żelbetu, arkadowy most mający ponad 15 metrów wysokości.

 

Pyskowice węzeł kolejowy

 

W czasie trwania II wojny światowej, z powodu narastających kosztów spowodowanych działaniami wojennymi, zaniechano dalszej rozbudowy węzła kolejowego w Pyskowicach.

 

Pyskowice wiadukty

 

 

Pyskowice Drama

 

Most widoczny na zdjęciu, jako jedyny jest wykorzystywany przez państwowe koleje. Biegnie po nim linia kolejowa nr 132 do Opola i dalej do Wrocławia.

 

Bały Pyskowice

 

Dwa skrajne obiekty kompleksu mostów to betonowe konstrukcje w kształcie przypominającym podwójny tunel. Pierwszy, widoczny na zdjęciach, niewykorzystany obecnie w żadnym celu. Drugi, natomiast, służy jako przeprawa dla kolei piaskowych.

 

Pyskowice mosty kolejowe

 

Bały Pyskowice to też świetny pomysł na popołudniowy spacer, gdzieś niedaleko za miasto. Ci, którzy mieszkają trochę dalej, mogą przy okazji zobaczyć stary kolejowy tabor ulokowany w pobliskim skansenie. Trzeba tylko uważać, żeby nie wpaść gdzieś do wody i pamiętać aby nie podchodzić blisko torów. To nie jest lunapark.

 

 

Pyskowice konstrukcje betonowe

Bały Pyskowice – zobacz na mapie

 

Zobacz też:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *