Rudzkie lasy – Schlossberg

Rudzkie lasy – Schlossberg. Przeglądając stare niemieckie mapy, zobaczymy teren dawnego zwierzyńca książąt von Ratibor – Thiergarten. Ten leśny obszar znajduje się pomiędzy Jankowicami, Rudą Kozielską i Kuźnią Raciborską. Kiedyś ogrodzony i niedostępny dla osób postronnych. Hodowano tu zwierzynę leśną przeznaczoną do polowań. Na około tego leśnego obszaru znajdowały się piękne leśniczówki a przy nich bramy wjazdowe. Dzisiaj to już tylko zwykły las, dostępny dla wszystkich, którzy chcą spędzić czas na łonie natury. Zwykły ale nie do końca. Las, który ma swoją historię, legendy i tajemnicze miejsca. Warto go zobaczyć choćby podczas wycieczki rowerowej.

 

Rudzkie lasy Schlossberg
fot. 3245 Leśna kapliczka

 

Przy drodze z Rud do Kuźni Raciborskiej, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się leśniczówka “Corvey” znajduje się niewielki parking, z którego pieszo lub na rowerze można udać się na Górę Zamkową, bardziej znaną jako Schlossberg. Jest to niewielkie wzniesienie w środku lasu, na którym według legend stał zamek w którym mieszkali zbóje. Dzisiaj zbójników już nie ma, a na miejscu starego zamku znajduje się ładna, umieszczona na kamiennym cokole, drewniana kapliczka. Obok stoi drewniana wiata przy której, o ile komary nas nie zjedzą, możemy sobie zrobić przerwę.

 

Las Rudy Wielkie
fot. 3246 Leśny staw

Za czasów książąt von Ratibor niezalesione wzgórze pełniło rolę punktu widokowego, a na jego szczycie znajdowała się chata “Wiktoria”. Nieopodal Schlossbergu płynie potok Raczok, na którym znajdują się śródleśne stawy.

 

Las Rudy Raciborskie
fot. 3247 Ostatnie tego dnia promienie słońca

Udając się w dalszą drogę, po 1,5 km dotrzemy do Jankowic. Pierwszym budynkiem na skraju lasu jest Leśniczówka Krasiejów / Rothenburg. Warto ją zobaczyć. To piękny ale niestety obecnie opuszczony budynek konstrukcji szkieletowej, z tzw. muru pruskiego. Z tego miejsca skręcając za leśniczówką w lewo, dotrzemy do następnej, bardzo ciekawej architektonicznie leśniczówki – Wildek.

 

Rudzkie lasy - Schlossberg
fot. 3250 Schlossberg – Góra Zamkowa

 

Rudzkie lasy – Schlossberg – Zobacz na mapie

 

Rudzkie lasy - Schlossberg
fot. 3249 Wiata na Schlossbergu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *